Çin’de film sektörü giderek büyüyor. 2017’de gişe hasılatları rekor tazeledi ve %13.45 artışla ¥55.91 milyara ulaştı. 2016’ya nazaran çok büyük bir gelişme. En büyük sebebi kaliteli, Çinlilerin milliyetçi duygularına hitap eden, hikayesi kuvvetli filmlerin çekilmesidir.

Son beş yılda gişe hasılatlarının toplamı ¥34.14 milyar artış gösterdi. Bu her yıl ortalama %26.6’lık bir büyümeye işaret ediyor.

2017’de yerli filmlerin topladığı gişe hasılatının toplam hasılattaki oranı %53.84’e denk geliyor. Gişe hasılatlarının yarısından fazlasını yerli filmlerin toplaması elbette başarı sayılır.

Geçen yıl 92 filmin gişe hasılatı ¥1 milyarı  geçti ve bunların 51’i yerli filmdi.

Çinliler hikayeştirilmiş anlatımları seviyorlar. 2017’de 970 film çekildi ve bunların 798’i hikaye filmleriydi. 68’i bilim-kurgu, 44 tanesi ise belgeseldi.

Yerli filmlerin yurtdışındaki gişe hasılatı ise %11.19 artış göstererek ¥4.25 milyara ulaştı.

Bunun haricinde geçen sene 6 yerli filmin gişe hasılatı ¥1 milyarı geçti. En fazla izlenen film Savaşçı Kurt 2 oldu. ¥5.68 milyar gişe hasılatı ile Çin rekoru kırdı ve 160 milyon kişi tarafından izlendi. Bu filmden sonra en fazla gişe toplayan film ise Hızlı ve Öfkeli 8 oldu. Fakat topladığı hasılat Savaşçı Kurt 2’inin topladığının yarısından da az, ¥2.6 milyar.

Son zamanlarda Çin’de yerli ordu ve savaş filmleri popüler. Bu tarz yapımlar Çin’de artan milliyetçiliğin hem sebebi hem de sonucu. 2018 Bahar bayramında gösterime giren yine yerli yapım “Operation Red Sea” tatilde izlenen en fazla ikinci film oldu.

Çin’de hükümetin filmleri bir propaganda aracı olarak gördüğü kesin. Haber sitesi thepaper.cn ülke çapında 5000 sinema salonu seçileceğini ve bunların özellikle anaakım yerli filmlerin biletlerini uyguladıkları çeşitli fiyat avantajlarıyla daha düşük ücret mukabilinde satışa çıkartacağını yazdı. Böylelikle sosyalist değerler vatandaşlara daha rahat aşılanabilecek.

Filmlerin iç politikaya malzeme olduğu muhakkak fakat bu sektörden pay almak isteyen yapımcı da çok fazla. Hükümetin istediği gibi sosyalist değerlere atıfta bulunan filmlerin tutması lazım ki yapımcılar da para kazanmak için bu tür filmlere yönelsin. Şuan için halkın milliyetçi duygularını okşayan “Savaşçı Kurt 2” ve “Operation Red Sea” gibi filmler hem popülizmi artırmaya çalışan devlet yetkilileri hem de yapımcıların ortak paydası. Bir taraf halka verilen; diğer kıtalarda operasyon yapan, güçlü donanmaya sahip Çin mesajından memnun diğer taraf ise kazandığı paradan.

Bu tarz filmler şimdilik dikiş tutturmuş gözüküyor ve önümüzdeki bir iki yılda da aynı çeşni filmlerin vizyona girmesi kuvvetle muhtemel.

Fimlerin yurtdışında ne kadar izlendiği de Çin açısından çok önemli. Yukarıda yazdığımız gibi yerli filmlerin yurtdışı gişe hasılatları %11 artış gösterdi. Holywaod’a rakip olabilmeleri, yabancılar tarafından kabul görmeleri zaman alabilir.

Çin’de son yıllarda gördüğümüz bir taktik var ki o da yerli firmalar önce kendi pazarlarına yöneliyorlar. İç pazar zaten yeteri kadar büyük. Kendisini ulusal alanda ispatlamış, öne çıkmış bir firma ciddi gelirler elde edebiliyor. Böyle bir firmanın ikinci adımı elbette yurtdışı oluyor. Alipay’in Baidu’nun, Didi Chuxing’in Hindistan’a ve Alibaba’nın birçok yere yaptığı yatırımı böyle okuyabiliriz.

Aynı mantıkla, Çinli film prodüksiyonları için de böyle bir büyüme stratejisi ilerleyen yıllarda görebiliriz.

Çin yapımı filmlerin devlet açısından önemi yumuşak gücü artırıcı etki rol oynayacak olmasındandır. Aslında film sektöründe ulusal alana baktığımızda bir propaganda emelinin olduğunu görürüken, uluslararası alanda ise yumuşak güç artırma isteği olduğunu görüyoruz. Fakat Çinlilerin iç piyasaya sürdüğü filmler ile yurtdışında izlenmesini istedikleri filmlerin hikaye formatlarında ve değer vurgularında mesaj farklılıkları olacaktır. İç piyasaya propaganda amacıyla sürülen bir filmden yurtdışında yüksek gişe hasılatı hedefi olmayacaktır. Yumuşak güçlerini artırmak için yurtdışına hitap edecek filmlerdeki sosyalist değerler vurgusu daha yüzeysel ve kapalı olabilir.

Çin’de sinema sektörü büyüyor. Filmler artan milliyetçiliğin hem bir sonucu hemde bir sebebi. Bazı filmlerdeki ideoloji kaygısı dikkat çekiyor ve yetkililer son zamanlardaki yaptıkları uygulamalarla sinemayı iç politakaya daha çok alet edecekler gibi gözüküyor. Yerli filmlerden ikinci murad yüksek yutdışı gişe hasılatları ve Çin’in yumuşak gücünü artırmasıdır.

[xhshop-btn-gratuity class=”buybutton”]BAĞIŞ[/xhshop-btn-gratuity]

 

Bu Yazıyı Alıntıla:  

Emre Konak, "Artan Gişe Hasılatlarıyla Çin Sineması," China Pulse, 27 Şubat 2018, https://cinnabzi.com/artan-gise-hasilatlariyla-cinde-sinema-sektoru/,21 Haziran 2019.