Çin Anaokullarının Problemleri

Kas 27, 2017

2016 yılı itibariyle Çin’de 2.23 milyon anaokulu öğretmeni var fakat bunların yalnız %20’si lisans veya üstü diplomaya sahip. Kırsal bölgelerde öğretmen kalitesi daha da düşük. Kırsal bölgelerin anaokul öğretmenlerinin %40’nın lise veya altı diploması var.

Çin’de son zamanlarda çocuk istismarı olayları sık yaşanır oldu. En son Şanghay ve Pekin’de yaşananlar Çinli ebeveyenleri epey kızdırdı. Pekin’de bir anaokulda çocuklara iğne yapıldığı, beyaz hap verildiği ortaya çıktı.

Doğal olarak akıllara, Çin’de okul öncesi eğitim ne kadar kaliteli, öğretmenler gerekli eğitimi alabiliyorlar mı ve Çin problemleri çözmek için ne gibi adımlar atıyor gibi sorular geliyor.

Çin’de anaokulu öğretmenlerinin sayısı günden güne artıyor fakat bu öğretmenlerin eğitim seviyesi yeterli değildir, daha kaliteli öğretmenlerin yetiştirilmesi gerekmektedir. 2016 yılı itibariyle Çin’de 2.23 milyon anaokulu öğretmeni var fakat bunların yalnız %20’si lisans veya üstü diplomaya sahipler. Öğretmenlerin çoğu meslek yüksek okulu mezunudur ve bugün gelinen nokta aldıkları eğitimin yetmediğini ortaya koymaktadır. Kırsal bölgelerde öğretmen kalitesi daha da düşüktür. Kırsal bölgelerin anaokul öğretmenlerinin %40’nın lise veya altı diploması vardır. Çin’de anaokulu öğretmenlerinden 4 yıllık okul öncesi eğitim diploması istenilmemesi problemin en temel kaynağıdır.

Bir başka problem ise Çin’de anaokul öğretmenlerinin iş yükünün oldukça fazla ve yorucu bir meslek olarak görülmesidir.Öğretmenler hak ettikleri parayı alamadıklarını düşünmektedirler. 2016 yılında, Çin anaokullarında öğretmen-öğrenci oranı 1: 17.6’dır, yani bir anaokulu öğretmeni en az 17 öğrenciden sorumludur. Bu oran, her ne kadar önceki yıllara göre biraz daha düşsede, 2013 yılında Çin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen 5:1 ve 7:1 oranının oldukça üstündedir.

Öğretmen-öğrenci oranının istenildiği gibi olmamasının yanında, öğretmen maaşlarının da çok düşük olması ayrı bir problemdir. Bir anaokulu öğretmeninin aylık maaşı 2000-3000 RMB arasındadır. Dolayısıyla iş yükü ve maaş arasında bir uyumsuzluk söz konusu. Kaliteli eğitimciler ise maaşları düşük buldukları için okulöncesi eğitimini seçmemektedirler. Bu mesleği seçenler dahi sonradan bırakmaktadırlar. Son beş yılda 830.000 anaokulu öğretmeni mesleğini bırakmıştır. Bu rakam her yıl öğretmenlerin %40’nın mesleğinden ayrıldığını ortaya koymaktadır.

Bu durumu iyileştirmek için, Çin Milli Eğitim Bakanlığı son yıllarda okul öncesi eğitim harcamalarına daha fazla bütçe ayırıyor. 2016 yılında, Çin’de okul öncesi eğitim için sağlanan fon 280.2 milyar yuan iken, geçen yılın aynı dönemine göre% 15.5 artış göstererek toplam eğitim harcamalarının %7.2’sini oluşturdu.

[xhshop-btn-gratuity class=”buybutton”]BAĞIŞ[/xhshop-btn-gratuity]  

Bu Yazıyı Alıntıla:  

Emre Konak, "Çin Anaokullarının Problemleri," China Pulse, 27 Kasım 2017, https://cinnabzi.com/cin-anaokullarinin-problemleri/,21 Haziran 2019.

 

Wechatten Bizi Ekleyin!