Çin Katı Atık İthalatını Niçin Yasakladı?

Oca 13, 2018

Geri dönüşüm malzemelerinin ithal edilememesiyle, atık plastik işletmecileri iç pazara daha fazla yönelecek.Evsel plastik atıklarının geri dönüşümü için teşvik olmuş olacak.

Çin dünyanın en büyük plastik üreticisi dolayısyla en büyük plastik hurdası tüketicisi. 1990’lardan bu yana Çin atık plastikleri, kağıtları ve tekstil malzemelerini satın alıyor ve bunları geri dönüştürüyor. Atık malzemelerin fiyatının ucuz olması maliyetleri de düşüren bir etki oluyor, fakat atık malzemler çevreye çok zararlı. Örneğin plastikler 500-1000 yılda ancak çözünüyor. Yüksek çevre riskinden dolayı Çin atık endüstrisini kontrol altına alma çabalarını her yıl arttırıyor. Bu yüzden Çin 1 Ocak 2018 itibariyle atık plastikler de dahil olmak üzere dört ana kategoride 24 çeşit katı atığın ithalatını yasakladı. Bu dört ana kategori atık plastik, kağıt, demir-çelik cürufu ve tekstilden oluşmaktadır. Bu kararın iç piyasaya ve dış piyasaya çok önemli etkileri olacak.

Çin’in iç piyasasına etkileri

  • Geri dönüşüm malzemelerinin ithal edilememesiyle, atık plastik işletmecileri iç pazara daha fazla yönelecek.Evsel plastik atıklarının geri dönüşümü için teşvik olmuş olacak.
  • Yasak, çevrenin korunması ve sağlık endişelerinden kaynaklandığından dolayı iç denetim sürekli artıyor. Çevreci yaptırımların olduğu ve iç denetimin yüksek olduğu bir ortamda iyi firmalar ayakta kalmayı başarabilecek ve daha da güçlenecekler.
  • Bir başka etkisi ise hammadde maliyetleri üzerinde olacak. Katı atıkların hammaddelere nazaran fiyatları daha ucuz oluyor. Katı atık ithalatının yasaklanması maliyetleri arttıracak.

Uluslararası piyasaya etkisi

  • Çin, dünyanın en büyük atık plastik ithalatçısıdır. Çin, atık plastik ithalatını büyük oranda durdurduktan sonra, uluslararası düzeyde atık plastik ithalat ve ihracat faaliyetlerinde önemli değişiklikler olacaktır. Başlangıçta Çin’i ana ticaret ortakları olarak seçen işletmelerin ihracatçı olarak diğer ülkeleri seçmeleri gerekiyor ancak Çin’in plastik atık ticaret hacmine eşdeğer başka bir pazar bulmak çok zor. Ülkeler ellerindeki katı atıkların dönüşümü için mutlak surette yeni yöntemler bulmaları gerekiyor.

Çin en fazla katı atığı ABD ve Japonya’dan ithal etmekteydi. Aynı zamanda İngiltere de katı atıklarının çok büyük oranını Çin’e satıyordu. Bu üç ülke Çin’in yeni yasağından en fazla etkilenen ülkeler olacak.

 

[xhshop-btn-gratuity class=”buybutton”]BAĞIŞ[/xhshop-btn-gratuity]

 

Bu Yazıyı Alıntıla:  

Emre Konak, "Çin Katı Atık İthalatını Niçin Yasakladı?," China Pulse, 13 Ocak 2018, https://cinnabzi.com/cin-kati-atik-ithalatini-yasakliyor/,21 Haziran 2019.

Wechatten Bizi Ekleyin!