Çin Resmi İmalat ve İmalat Dışı PMI Endeksi Verileri

Eki 31, 2017

Uzmanlar Ekim ayında satın alma yöneticileri endeksi verilerinin düşüş göstermesini yaklaşık bir hafta süren Ulusal Gün tatiline, aşırı üretim kapasitesinin azaltılmaya çalışılmasına ve kışla beraber artan hava kirliliğine önlem olarak bazı fabrikalarda üretimin azaltılmasına bağlıyor.

Çin’in Ulusal İstatistik Kurumu imalat PMI (Satın alma yöneticileri endeksi) verilerini açıkladı. Buna göre Ekim ayında imalat PMI endeksi geçen aya göre 0.8 puan düşerek %51.6 oldu. Diğer ayların ortalamasını aldığımızda bu ayın verisinin ortalamayı tutturduğu görülüyor fakat bu kadar keskin bir düşüş beklenmiyordu.

 Büyük ölçekli firmalar için PMI endeksi %51.3 oarak ölçüldü. Geçen aya göre 0.7 puan geriledi. Orta ve küçük ölçekli firmalar için PMI endeksi sırasıyla %49.8 ve %49 olarak açıklandı. Orta ölçekli firmaların PMI endeksi geçen aya göre %1.3 gerilerken, küçük ölçekli firmaların PMI endeksi verisi %0.4 geriledi.

Satın alma yöneticileri endeksi beş alt endeks ile oluşturulur. Bunlar üretim, yeni siparişler, stoklar, iş gücü ve teslim süreleridir.

Ekim ayında üretim endeksi 1.3 puan azalarak %53.9 olarak gerçekleşti. %50’nin üstünde olması nedeniyle sanayi üretiminin hızının azalarak arttığı anlamına geliyor.

Yeni siparişler endeksi ise 1.9 puan gerileyerek %52.9 olarak gerçekleşti. Bu veri de imalat sektöründe talep büyümesinin daraldığı anlamına geliyor.

Stok endeksi ise 0.3 puan azalarak %48.6 olarak gerçekleşti. Bu da imalat sektöründeki hammadde stoklarının azalmaya devam ettiğine işaret ediyor.

İşgücü endeksi %49 ile geçen ayın seviyesinde. %50’nin altında olduğundan dolayı imalat sektöründe işgücünün azaldığını gösteriyor.

Teslimat süresi endeksi ise 0.6 puan düşerek %48.6 olarak gerçekleşti. Bu veri de %50’nin altında ve imalat sektöründe hammadde üreticilerinin mal teslimat sürelerinin yavaşladığını belirtiyor.

İmalat PMI verisi haricinde imalat dışı PMI verisi de Ekim ayında düşüş gösterdi. Açıklanan verilere göre imalat dışı PMI verisi, bir başka deyişle hizmet PMI verisi, %55.4 ile son zamanların en yüksek noktasından %54.3’e geriledi.

Uzmanlar Ekim ayında satın alma yöneticileri endeksi verilerinin düşüş göstermesini yaklaşık bir hafta süren Ulusal Gün tatiline, aşırı üretim kapasitesinin azaltılmaya çalışılmasına ve kışla beraber artan hava kirliliğine önlem olarak bazı fabrikalarda üretimin azaltılmasına bağlıyor.

Çin daha çevreci büyümek istemesi nedeniyle bazı ekonomik aktivitelerini azaltmak zorunda kalıyor. Ekonomi çevreleri tarafından bu düşüş aslında çok da kötü algılanmıyor çünkü Çin krediye dayalı büyüyor ve ekonomik kalkınma borçlanmayı da beraberinde getiriyor. Daha düşük veriler Çin’in aslında daha az borçlandığını gösteriyor. Çin’in GSYH’sının %257’sine ulaşan borçları iş dünyasını epey endişelendiriyor.

İlk iki çeyrekte Çin %6.9 ve üçüncü çeyrekte %6.8 büyüdü. Yıl sonu %6.5 hedefinin tutturulacağının görülmesiyle birlikte son çeyrekte üçüncü çeyrek kadar bir büyüme gelmeyebilir.

Çin’de resmi PMI verileri haricinde Caixin/Markit de ortak bir çalışmayla PMI verisi yayınlıyorlar. Resmi PMI ile karşılaştırıldığında, Caixin/Markit PMI anketi küçük ve orta ölçekli üreticilere odaklanma eğilimi göstermektedir.

Bu Yazıyı Alıntıla:  

Emre Konak, "Çin Resmi İmalat ve İmalat Dışı PMI Endeksi Verileri," China Pulse, 31 Ekim 2017, https://cinnabzi.com/cin-resmi-imalat-ve-imalat-disi-pmi-endeksi-verileri/,18 Temmuz 2019.