İstanbul ve Ankara’nın Pekin ve Şanghay’a kıyasla havası ne kadar temiz?
Hazırlamış olduğumuz dünya haritasına bakıldığında Çin’in havasının en kötü ülkeler arasında olduğu görülüyor. Myanmar, Vietnam, Moğolistan, Mısır, Nijerya ve Çin hava kirliliğinden en fazla muzdarip olan ülkeler. Asya’yı, Amerika ve Avrupa ülkeleriyle karşılaştırdığımızda Asya ülkelerinde hava kirliliğinin daha yaygın bir problem olduğu görülüyor.

Haritada görüldüğü üzere Türkiye için de tablo çok iç açıcı değil. Hava kirliliği endeksi 70.15 iken Çin’de bu rakam 86.82.

Çin kendi tedbirlerini almaya başladı. Kömür ile elektrik üretimini 2020’ye kadar %65’lerden %35’lere çekmeyi planlıyor. Ayrıca 2025’e kadar arabaların hepsi ya hibrid ya da tam elektrikli olması planlanıyor ve buna göre araba üreticilerine düzenleme getiriliyor.

Türkiye’de de Çin’deki gibi maskelerle dışarı çıkılmaması için önlemlerin şimdiden alınması gerekiyor. Zira rakamlar, alarmın bizim için de çalmaya başladığını gösteriyor.

Bu Yazıyı Alıntıla:  

Emre Konak, "Çin-Türkiye Hava Kirliliği Karşılaştırması," China Pulse, 7 Ekim 2017, https://cinnabzi.com/cin-turkiye-hava-kirliligi-karsilastirmasi/,21 Haziran 2019.