Çin’de Daire Fiyatlarının Artışı

Kas 19, 2017

70 şehirdeki fiyat değişimi ele alındığında geçen aya göre daire fiyatlarının %0.16 arttığı görülürken, geçen seneye göre %1.05 arttığı görülüyor.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu 70 büyükşehirdeki sıfır dairlerin fiyat değişimine dair rakamları açıkladı. Buna göre 47 büyükşehirde geçen aya göre sıfır dairlerin fiyatı arttı, 3 büyükşehirde aynı kaldı, 20 şehirde ise fiyatlar azaldı.

70 şehirdeki fiyat değişimi ele alındığında geçen aya göre daire fiyatlarının %0.16 arttığı görülürken, geçen seneye göre %1.05 arttığı görülüyor.

Geçen ay 44 büyükşehirde fiyat artışı olmuştu Ekim’de bu rakam 47’ye çıktı. Geçen ay fiyat artışının %0.5 üzerinde olduğu şehir daha fazlaydı bunların sayısı Ekim’de 10 azaldı. Geçen ay en fazla artış Anqing’de olmuştu bu ay %0.1 gerilediği görülüyor. Dikkate değer bir nokta ise Pekin ve Guanzhou’da daire fiyatları azaldı. Fakat Şanghay, Shenzhen, Hangzhou ve Wuhan gibi Çin’in diğer önemli şehirlerinde  fiyatlar artmaya devam etti.

Bu ay Pekin ve Zhengzhou fiyatların en fazla düştüğü iki şehir oldu. Pekin’de fiyatlar geçen aya göre %0.5 azaldı. Geçen senenin aynı dönemine göre ise Pekin’de daire fiyatları %1 artmış oldu.

Şangahy’da daire fiyatları geçen aya göre %0.3 arttı. Geçen senenin aynı dönemine göre artışı %1 oldu.

Eylül’de düzenlenen 19. Parti Kongresinde Xi Jinping “Evler yaşamak içindir, spekülasyon için değil” açıklamasında bulunmuştu. Bu açıklamanın ardından Çin hükümetinin daire fiyatlarının artışına dair alacağı önlemlerin artması bekleniyor. Özellikle emlak vergisinde arttırıma gidilebilir. Bu politika aslında başka manalar da içeriyor. Çin önceden kredilerle inşaat sektöürünü büyütüyordu. Birçok yerde site inşa ediliyordu. Böylelikle hayalet şehirler ortaya çıktı ve bu şehirler zaten birçok defa anaakım medyada dile getirildi. Emlak balonunun patlamaması için Çin, daire alımını teşvik edici politikalar izliyordu. Fakat bugün gelinen noktada her nekadar inşaat sektörünün Çin’in büyümesine olan katkısı %15 civarında olsa da bu tarz bir büyümenin sürdürülemeyeceği anlaşıldı.  GSYH’nın %256’sına kadar ulaşmış borçlar birçok çevreyi endişeye sevk ediyor. Eğer emlak vergileri arttırılır veya diğer önlemler alınırsa bu, Çin’in borçlarını azaltmak istediği, inşaat ile değil katma değeri yüksek ürünler üreterek büyümesini sürdürmek istediği anlamına gelir. Her nekadar bu politika Çin’in büyüme hızını düşürecek olsa da borçlarını azaltacak olması iş dünyası tarafından olumlu karşılanıyor.

[xhshop-btn-gratuity class=”buybutton”]BAHŞİŞ[/xhshop-btn-gratuity]
 

Bu Yazıyı Alıntıla:  

Emre Konak, "Çin’de Daire Fiyatlarının Artışı," China Pulse, 19 Kasım 2017, https://cinnabzi.com/cinde-daire-fiyatlarinin-artisi/,21 Haziran 2019.


 
Wechatten Bizi Ekleyin!