Ocak-Ekim döneminde 5410 Çinli firma 160 farklı ülke ve bölgede 86.31 milyar dolar doğrudan yatırımda bulundu. Yatırımlar geçen senenin aynı dönemine göre %40.9 düştü. Çin Ticaret Bakanlığı bu düşüşü “akılcı olmayan yatırımlar sınırlandırıldı” diyerek açıkladı. Ortak projelerin değeri %3.5 artışla 118.7 milyar dolar oldu. Yeni yapılan sözleşmeler %11.3 artarak 184.3 milyar dolara çıktı. Yatırımlar kapsamında Çin, yurtdışına 427.000 işçi gönderdi. İşçi ve beyaz yaka çalışanlar dahil yatırımlar kapsamında yurtdışında çalışan Çinli sayısı ise 974.000’e ulaştı.

Kuşak Yol Projesi kapsamında ilk dokuz ayda 53 ülkeye yeni yatırımlarda bulunuldu. Yeni yatırımların değeri 11.18 milyar dolar. Toplam yatırımlardaki oranı ise %13. Kuşak Yol Projesi kapsamındaki yatırımlar az da olsa artmaya devam ediyor. Ocak-Ekim döneminde Kuşak Yol Projesi yatırımları %4.7 arttı. Yine Kuşak ve Yol Projesi kapsamında 102 milyar dolarlık ortak projeye imza atıldı. Ortak projelerin tutarı geçen seneye göre %21 arttı.

Ocak-Ekim döneminde yatırımların yapısında optimizasyona gidildi. Üçüncü çeyrekte yatırımlar %1 düştü. Yurtdışı yatırımları ağırlıklı olarak kiralama-ticaret hizmetleri, imalat, toptan-perakende ticaret, bilgi iletimi, yazılım-bilgi teknolojisi hizmetleri sektörlerinde gerçekleşti. Gayrimenkul, spor ve eğlence sektörlerinde yatırım adına herhangi bir projeye imza atılmadı.

Yatırımlardaki düşüşün asıl sebebi Merkez Bankası’nın “irrasyonel” yatırımları sınırlandırmak için aldığı karardan ileri geliyor. Bu yeni politikayla sermaye çıkışı daha kontrollü olacak. Yurtdışı yatırımı çok önemli bir konu şirketler her nekadar fırsatların peşinden gitse de birçok risk ve zorluklar da mevcut. Bazı şirketler yatırımların desteklenmesi neticesinde akılcı yatırımlar yapamadı. Özellikle spor klüplerine, gayrimenkullere aşırı eğilim oldu. Çin de bu yüzden otel, sinema, eğlence, spor alanındaki yatırımlara sınırlandırma getirdi. Kuşak Yol Projesi, petrol ve maden alanındaki yatırımlara ise teşvikler halâ devam ediyor. Çin, parasının uzun vadede büyüme potansiyelinin artmasına yardımcı olabilecek spesifik sektörlere kullanılmasını istiyor. Ayrıca yeni politikayla şüpheli sermaye çıkışları ve kara para aklanmasının önüne geçilmek isteniyor.

[xhshop-btn-gratuity class=”buybutton”]BAĞIŞ[/xhshop-btn-gratuity]

Bu Yazıyı Alıntıla:  

Emre Konak, "Çin’in 2017 Yılı Yurtdışı Yatırımları," China Pulse, 23 Kasım 2017, https://cinnabzi.com/cinin-2017-yili-yurtdisi-yatirimlari/,21 Haziran 2019.