2017’de Hindistan’ın startup firmalarına yapılan yatırım rekor seviyeye ulaştı. Geçen senenin ilk dokuz ayında halka açık olmayan Hintli startup firmalarına 17.6 milyar dolar yatırım yapıldı. 2016’da ise Hindistan’ın startup şirketleri 17.3 milyar dolar yatırım almıştı. 2017’nin daha ilk dokuz ayında bu rakam egale edilmiş oldu.

Asya’nın bir başka dev ülkesi Çin’de ise söz konusu teknoloji ve startup firmalar olunca durum daha iyi. 2017’nin ilk dokuz ayında Çinli startup firmaları 18.3 milyar dolar yatırım aldı.

Her ikisinden daha iyi durumda olan bir ülke var ki o da ABD. Hindistan ve Çin startuplarının aldığı toplam yatırım Amerikan startuplarının aldığının %70’ine tekabül ediyor. Fakat Asya ülkeleri bölgenin bulundurduğu potansiyel sebebiyle teknoloji konusunda el birliği içerisindeler. Tayvan, Japonya ve Çinli teknoloji devleri Hindinstan startup firmalarına yatırımda bulunmak için adeta sıraya girmiş durumdalar.

Aylık bültenimize abole olun veri gazeteciliğine dayanan etraflı analizlerimizi kaçırmayın!

Hindistan gelişen ekonomisi ve nüfusuyla Asyalı teknoloji devlerinin iştahını kabartmış durumda. 2017’de, Alibaba’nın %28 hissesine sahip olan Japon firma Softbank, Singapur menşeli Temasek, Tayvan firması Foxonn Hindistan’ın startup firmlarına yatırım yapan devlerden bazılarıydı. Fakat Hindistan’a esas yatırım Çin’den geliyor. Geçen yıl Çin’in Hindistan’a yaptığı yatırım rekor kırarak 6.35 milyar dolara ulaştı. 2017’de Alibaba Paytm ve Snapdeal’e, Didichuxing Ola’ya, Tencent Hike’a, Cheetah Mobile GOQii’ye, Ctrip MakeMyTrip’e, Hillhouse Capital CarDekho’ya, Xiaomi ise Hungama Digital Media Entertainment’a yatırımda bulundular.

Hindistan piyasasında başarılı olan teknoloji firmlarının başında Çin marka telefon üreticileri geliyor. Hindistan’da kullanılan telefonların %51’i Çin telefonları ve bu telefon markaların arasında da en başarılı olanı Xiaomi. Zira Xiaomi’nin Hindistan’daki pazar payı %14’e tekabül ediyor. Çinli telefon üreticileri sektörün gelişmesine büyük katkı sağlıyorlar. Muhakkak telefon sekötründeki gelişme Alibaba, Tencent, Didichuxing gibi firmaların önünü Hindistan’da daha da açacaktır.

Çin’in teknoloji devlerini Hindistan startuplarına yatırım yapmaya iten iki neden var. Birinci sebep elde ettikleri yüksek miktarda kâr. Bu yüzden Çinli firmalar işlerini büyütecek yeni pazar arıyorlar. İkinci neden ise Çin ekonomisinin yavaşlaması. Bu neden de aynı sonuca bağlanıyor. Çinli firmalar büyümelerini devam ettirmek için sadece Çin’e bağlı kalmak istemiyorlar. Ayrıca Çinli firmaları Hindistan’a yatırım yapmaya sevk eden önemli bir psikolojik neden ise kalabalık nüfusa hitap eden firmalar olarak Hindistan’da da kendi iş modellerini uygulayabileceklerine olan inanış.

2014’ün sonlarına doğru önümüzdeki beş yılda Çin’in Hindistan’a 20 milyar dolar yatırım yapcağı açıklanmıştı. Rakamlar bize üç yılda 11.6 milyar dolar yatırım yapıldığını gösteriyor. Önümüzdeki iki yılda da Çin’in Hindistan yatırımları hemen hemen aynı hızda devam edecektir.

Bu Yazıyı Alıntıla:  

Emre Konak, "Çin’in Hindistan Yatırımları Niçin Artıyor?," China Pulse, 5 Ocak 2018, https://cinnabzi.com/cinin-hindistan-yatirimlari-nicin-artiyor/,21 Haziran 2019.

[xhshop-btn-gratuity class=”buybutton”]BAĞIŞ[/xhshop-btn-gratuity]