Çin günden güne yabancı firmalara kapılarını daha çok açıyor. Yabancı firmalara ortaklıkta %51 pay sahibi olma hakkı verilip önleri daha da açılırken bunu tüketim mallarına gelen gümrük vergisi indirimi takip etti. Çin ülke ekonomisini artık tüketim ekonomisine dönüştürmek istiyor.

2015’ten beri Çin hükümeti tüketimi arttırmaya çalışıyor. Bu kapsamda tüketim mallarındaki gümrük vergisi ortalama %17.3’ten %7.7’ye düşürüldü. İthal tüketim mallarındaki gümrük vergisi son iki yılda üçüncü kez düşürülmüş oldu.İlki 2015 yılının Haziran ayıda, ikincisi 2016 yılının Ocak ayında sonuncusu 2017’nin Kasım ayında yapılmış oldu. Böylelikle iki yıl içerisinde 152 üründe yaklaşık %50 gümrük vergisi indirimi oldu. İzlenen bu politikalar adım adım iç tüketimin canlandırılmaya çalışıldığına işaret ediyor.

Aslına bakılırsa Çinliler tüketmeye başladı fakat markalı ürünlerin tüketimi yurtdışına gidildiğinde yapılıyordu. Çinliler dünyadaki lüks tüketimininin %30’unu gerçekleştiriyorlar ama bunun yalnızca %7’si Çin’de gerçekleşiyor. Son verilen kararla Çinlilere Çin’de tükettirmenin önü biraz daha açıldı.

İthalattaki gümrük indirimi 187 farklı ürünü kapsıyor. Bunlar genelde gıda, sağlık ürünleri, ilaçlar, günlük tüketim malzemeleri,giyim ve ayakkabıları kapsıyor. Daha ayrıntılı inceleyecek olursak, ruj, göz farı, parfüm ve diğer bazı kozmetik ürünlerde ithalat tarifeleri  %10’dan %5’e düşürüldü. Tıraş makinesi ve elektrikli diş fırçasının ithalat tarifeleri  %30’dan %10’a düşürüldü. Kahve makinesi, ve akıllı klozet kapağı ithalat tarifeleri  %32’den %10’a düşürüldü. Akıllı klozet kapakları Çinlilerin Japonya’ya gittiklerinde aldıkları bir üründü, artık almak için Japonya’ya gitmelerine gerek kalmayacak. İthalat vergisi düşürülen ürünler arasında maden suyu da var, tarifesi %20’den %10’a düşürüldü. Bebek bezinden ise ithalat vergisi alınmayacağı açıklandı.

Toplumsal, ekonomik ve teknolojik gelişme Çin’de tüketime olan talebi arttırıyor. Bundan böyle kaliteli ürünlerin Çin’e daha çok girmesiyle iç tüketim seçenekleri zenginleştirilmiş olacak. Çinli firmalar yurtdışından daha fazla mal tedarik edeceği için ülkedeki tedarik sistemini de geliştirmesi bekleniyor.

[membership]

[xhshop-btn-gratuity class=”buybutton”]BAĞIŞ[/xhshop-btn-gratuity]

Bu Yazıyı Alıntıla:  

Emre Konak, "Çin’in Tüketim Ekonomisine Dönüşümü," China Pulse, 24 Kasım 2017, https://cinnabzi.com/cinin-tuketim-ekonomisine-donusumu/,18 Temmuz 2019.

Wechatten Bizi Ekleyin!