Warning: Use of undefined constant setting - assumed 'setting' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/cinnabzi/public_html/wp-content/plugins/cite/cite.php on line 105

Geleneksel Çin sporları arasında hepsi Çin’de yaygın olarak yapılan wushu, taijiquan, qigong, Çin tarzı güreş, Çin santrancı ve weiqi (go) bulunmaktadır.

Wushu, veya kungfu, Çin halkı tarafından, gerek fiziksel eğitim, gerekse kendini savunma aracı olarak bir kaç bin yıldan bu yana yapılmaktadır. Silahlı veya silahsız çeşitli türleri yapılmaktadır. Wushu, birçok güzel doğal vücut hareketini içerdiğinden özellikle sahnedeki dövüş sahneleri için kullanıldığı Çin operalarında zevkle izlenmektedir. Çin akrobasisi de temel wushu hareketlerinin en iyilerini özümsemiştir.

Taijiquan, Çin boksunun lVinci yüzyılda ortaya çıkan bir dalıdır. Tek başına veya başka bir kişi ile birlikte boş elle veya iki kenarlı bir kılıç, pala, mızrak veya sopayla tam bölümler halinde yapılır. Bu sanatta aklın bedenin hareketlerini yönlendirmesi ve aynı zamanda bedenin zarif ve hızlı hareketini izlemesi önem taşımaktadır.

Qigong, zinde kalmak, daha uzun yaşamak, hastalıkları yenmek ve psikolojik fonksiyonları güçlendirmek için aklın kontrol edilmesi ve nefes almanın düzenlenmesine yönelik benzeri olmayan bir sağlıklı yaşam egzersizidir.

Bu Yazıyı Alıntıla:  

Kerim Küçük, "Geleneksel Çin Sporları Nelerdir?," China Pulse, 10 Mart 2018, https://cinnabzi.com/geleneksel-cin-sporlari-nelerdir/,4 Nisan 2020.

[xhshop-btn-gratuity class=”buybutton”]BAĞIŞ[/xhshop-btn-gratuity]