Güney Kore’ye Giden Çinli Turist Sayısı

Ara 26, 2017

2016’da Güney Kore’ye 8 milyon Çinli turist gitmişti. Bu rakam toplam turistlerin %48’ini oluşturuyordu.2017’nin Ocak-Kasım döneminde G.Kore yalnızca 3.8 milyon Çinli turist çekebildi. Çinli turistlerin toplam turistlere oranı ise %32’ye düştü.

Bölge Yüksek İrtifa Savunması bir başka deyişe THAAD(Terminal High Altitude Area Defense) kısa ve orta menzilli hedeflere göre geliştirlmiştir. Füze’nin menzili 200 kilometre ve 400 kilometre çapında bir alanı koruyor.

Sözkonusu füzeler Seoul’un 210 kilometre güneyindeki Seongju’ye yerleştirileceği açıklanmıştı. Şehir G. Kore’nin güneyinde fakat iç kesimlerinde kalıyor ve bir liman şehri değil.

Çin, THAAD füzelerinin yarımadanın güvenliğini sarsacağını düşünüyor. Füzelerin menzili, konuşlandırıldıkları bölge değişmedikçe Kuzey Kore’ye yetişmiyor. Güney Kore’nin güneydeki adası Jeju da füzenin menzili içerisinde değil. Çin’e zaten hiç yetişmiyor. Çin kıyılarına erişebilmesi için en az 400 kilometre menzilli, 800 kilometre çaplık alanı koruyabilen bir füze olması lazım. Fakat anti-füze sisteminin radarları Çin’e kadar ulaşabiliyor. THAAD füzelerinin şuan için endişelendirebileceği ülke Japonya, çünkü füzelerin menzili Seongju şehrinin 175 kilometre güneyindeki Japon adası Tsushima’ye erişiyor. Dolayısıyla füzeler Seongju şehrinde oldukça, ne Çin için ne de Kuzey Kore için doğrudan ve fiziksel bir tehdit oluşturmuyor. Bu, Çin’in açıkça, tehit ne düzeyde olursa olsun bölge ülkelerinin, özellikle Amerikan desteğiyle güçlenmesine karşı çıktığına işaret ediyor. Tepkisini kükreyerek değil, kararlı ve net söylemleriyle gösteriyor. Açıklamaları sert olmasada aksiyonda yeteri kadar sert. Elinde bulundurduğu kartları çıkarlarına ters düşen bir durum olduğunda kullanmaktan ve bedel ödetmekten çekinmiyor.

2016’da G. Kore’ye 8 milyon Çinli turist gitmişti. Bu rakam toplam turistlerin %48’ini oluşturuyordu. 2017 Mayıs ayında füze sorunun patlak vermesiyle Çin, Güney Kore seyahatlerine sınırlandırma getirdi. 2017’nin Ocak-Kasım döneminde G.Kore yalnızca 3.8 milyon Çinli turist çekebildi. Çinli turistlerin toplam turistlere oranı ise %32’ye düştü. Kasım’da 299 bin Çinli turist G. Kore’ye gitmişken geçen sene bu rakam 516 bindi.

Çin’in sözkonusu adımı Güney Kore’nin turist sayısında %23 düşüş yaşanmasına sebep oldu. Eylül’de Güney Kore Devlet Başkanı Çin’e resmi ziyarette bulundu. Çin Dışişleri Bakanı’nın, Güney Kore Çin ile dostça işbirliğini seçti açıklamalarına rağmen beklenen yumuşama Çin’in tavırlarına yansımadı. Shangdong’daki acentalarhükümetten Güney Kore’ye seyahatin yasakladığına dair bildiri aldıklarına açıkladılar. Çin’in Dışişleri sözcüsü açıklamaları reddetse de yaşanan gelişme Çin’in Güney Kore ile ilişkilerde arayı düzelmek için biraz ayak sürüyeceğini gösteriyor.

Çin’in turizm darbesi Güney Kore’nin kozmetik sektörünü de olumsuz etkiliyor.

[xhshop-btn-gratuity class=”buybutton”]BAĞIŞ[/xhshop-btn-gratuity]  

Bu Yazıyı Alıntıla:  

Emre Konak, "Güney Kore’ye Giden Çinli Turist Sayısı," China Pulse, 26 Aralık 2017, https://cinnabzi.com/guney-koreye-giden-cinli-turist-sayisi/,21 Haziran 2019.

 

Wechatten Bizi Ekleyin!