Kamyon Satışlarının Düşmesi Ne Anlama Geliyor?

Ara 7, 2017

Kamyon satışlarının düşmesindeki en önemli sebeb, çevreci uygulamalar kapsamında sonbahar ve kış mevsimi süresince Pekin, Tianjing ve Hebei’de fabrikaların ya durdurulması ya da üretimlerini azaltmalarıdır.

Kasım’da kamyon satışlarında önemli değişim oldu. Uzun zamandır ilk defa kamyon satışları düşüş yaşandı. Kasım’da kamyon satışları 84.00 ile geçen aya göre %10, geçen senenin aynı dönemine göre %9 düştü. 2016’nın  10. ayından başlayıp 2017’nin 10. ayına kadar geçen 13 aylık sürede kamyon satışları sürekli artış göstermişti. Fakat bu artış Kasım’da son bulmuş oldu.

Kamyon satışlarının düşmesindeki en önemli sebeb çevreci uygulamalar kapsamında sonbahar ve kış mevsimi süresince Pekin, Tianjing ve Hebei’de fabrikaların ya durdurulması ya da üretimlerini azaltmaları etkili oldu. Hava kirliliği özellikle kuzey eyaletlerini etkiliyor. Çin hükümeti çareyi çelik gibi aşırı üretim kapasitesine sahip olduğu alanlarda üretimi azaltmakta buluyor. Sanayi faaliyetlerinin düşmesi neticesinde kamyon satışları da düşmüş oldu.

2017’de kamyon satışları Kasım hariç çok iyi gitti. Bunun sebebi kömür üretiminin 3 yılın ardından artmasıyla kamyonlara olan talebin artmasıydı. 2017’de kömür üretiminin %4.5-5 oranında artacağı öngürülmektedir. Aslına bakılırsa bu yılki kamyon satışlarının artmasının arkasında önemli bir düzenleme yatıyor. Çin 2016 Ağustos ayında istiab haddini geçen kamyonlara göz yummayacağını ve yük taşıma kapasitesinin %20 azaltıldığını duyurdu. Bu da kamyonlara olan talebi arttırdı. Üçüncü neden ise altyapı yatırımları. Çeşitli şehirlerdeki altyapı projeleri kamyon satışlarını arttıran bir unsur oldu. Fakat altayapı yatırımlarının bundan böyle kamyon satışlarına olan etkisinin azalacağı düşünülüyor. Çin 19. Parti Kongresi’nden sonra borçlarını azaltma kararı aldı. Bundan dolayı yurtiçindeki yol, köprü, metro gibi yatırımlar azaltılacak. Bu da kamyon sektörünü etkileyen başka bir faktör.

Çin’in kamyon firmalarını ele aldığımızda, Kasım’da en fazla satışın Dongfeng tarafından gerçekleştirildiği görülüyor. Dongfeng Kasım’da 18500 kamyonla satışlarını %7 arttırmış oldu.

2017’de ise şuana kadar en fazla satış yapan firma Yiqi oldu. Sene başından bu yana Yiqi  %66 artışla 234.000 kamyon satışı yaptı. 2017’de kamyon firmalarının 3’ünün satışları artarken, 7’sinin satışları düştü. Hongyan firmasının satışlarını %118 arttırması göz doldurdu.

Çin’de en fazla kamyon satışı 2010 yılında gerçekleşmişti. O yıl tam 1 milyon 17 bin adet kamyon satıldı. Fakat 2017 Kasım ayı itibariyle bu rakam egale edildi ve yeni rekor kırıldı.

[xhshop-btn-gratuity class=”buybutton”]BAĞIŞ[/xhshop-btn-gratuity]  

Bu Yazıyı Alıntıla:  

Emre Konak, "Kamyon Satışlarının Düşmesi Ne Anlama Geliyor?," China Pulse, 7 Aralık 2017, https://cinnabzi.com/kamyon-satislarinin-dusmesi-ne-anlama-geliyor/,22 Temmuz 2019.

 

Wechatten Bizi Ekleyin!