Çin’in Kulak ve Yol projesi uluslararası toplumlarca çok kabul görüyor. Yatrıımlar projenin geçtiği ülkelerin ekonomisine önemli katkıda bulunuyor. Bugüne kadar 100’den fazla ülke ve uluslararası kuruluş aktif desteklerini dile getirdiler. Şuana kadar da 69 proje anlaşması imzalandı. Kuşak Yol projesi öncelikle ülkelerdeki yatırımları arttırıyor, insanlara iş sağlıyor ve ticareti geliştiriyor. Yapılan anlaşmalar da sürekli artıyor.

 

Son açıklanan verilere göre 2017’nin ilk dokuz ayında Çin, Kuşak ve Yol projesi kapsamında 57 ülkede 9.6 milyar dolarlık yatırımda bulundu. Bu, geçen senenin aynı dönemine göre %4 artış demek oluyor. Çinli firmalar yine ilk dokuz ayda yurtdışındaki firmalarla 96.72 milyar dolarlık ortak proje anlaşması yaptı. Bu da geçen seneye göre %29.7 arttı. Yine ilk dokuz ayda, toplamı 49.38 milyar dolar tutan yatırımlar tamamlandı. Bu da geçen seneye göre %7.9 artış demek oluyor.

Kuşak Yol projesi kapsamında bu senenin ilk dokuz ayında Çin özellikle Rusya, Polanya ve Kazakistan ile ilişkilerinin çitasını önemli seviyede yükseltti, ticaret hacmi önemli ölçüde arttı. Çin’in Rusya, Polanya ve Kazakistan iarasındaki ticaret hacmi sırasıyla %27.7, %24.8, %41.1 artış gösterdi. Yatırımlar ekonomik büyümeye katkı sağlamakla beraber en büyük katkıyı istihdam alanında yapmaktadır. Çin şuana kadar bu proje kapsamında yaptığı anlaşmalar ve yatırımlar sayesinde söz konusu ülkelerde 247.000 kişiye istihdam oluturmuştur. Buna en güzel örneklerden bir tanesi Kamboçya Sihanouk limanı özel ekonomik bölgesidir. Yapılan yatırımlar neticesinde bölge tekstil üssüne dönüşmüştür. Sihanouk şehrinin ekonomisine katkısı %50 oranındadır ve bölge 17.000 kişiye iş sağlamıştır.

Sonuç olarak, dünya ekonomisi istikrarlı bir şekilde büyümesini sürdürmektedir ve buna Çin’n katkısı çok yüksektir. Küresel büyümenin sürdürülebilir ve kucaklayıcı olması için Çin uluslararası işbirliklerini geliştirecek ve kazan-kazan stratejisine dayalı yatırımlarını devam ettirecektir.

Bu Yazıyı Alıntıla:  

Emre Konak, "Kuşak Yol Projesi Artan Yatırımlarla Adım Adım Devreye Sokuluyor," China Pulse, 25 Ekim 2017, https://cinnabzi.com/kusak-yol-projesi-artan-yatirimlarla-adim-adim-devreye-sokuluyor/,25 Haziran 2019.