Mikrokredi Firmaları Çin Ekonomisi İçin Tehdit Mi?

Ara 4, 2017

Çin’in mikrokredi firmalarına neşter vurmasının altındaki esas neden GSYH’sının %257’sine ulaşmış borçlarını kontrol altına almak ve azaltmak olarak görülüyor.

Mikrokredi ticari ve bireysel kullanım için alınabilen bir kredidir. Çin’de verilen kredi miktarı genelde 1000 RMB’nin üstünde ve 200.000 RMB’nin altındadır. Son yıllarda epey rağbet edilen bir kredi türüdür.

Çin artan borçlarını kontrol altına almazsa istemeyeceği sıkıntılarla karşılaşabilir. Bunun için hızla büyüyen mikrokredi sektörüne neşter vurmaya karar verdi. Çin’in finansal düzenleyicileri yasadışı kredileri önlemek, finansal risklere tedbir almak ve borçlanmanın maliyetini sınırlandırmak için yeni düzenlemeler getirdi. Bundan sonra mikrokredi firması açmak için gerekli olan lisans daha kontrollü verilecek. Online mikrokredi işletmeleri için bariyer daha da yükseltilecek. Ayrıca bankaların lisanssız mikrokredi firmlarına borç para vermelerinin önü kapatılacak.

Mikrokredi firmlarının verdiği krediler 2017’nin üçüncü çeyrek sonu itibariyle 970 milyar RMB’ye ulaştı. Çinli araştırma şirketi Wangdai Zhijia’ya göre ise Kasım ayının başı itibariyle bu rakam 1 trilyon RMB’yi ($151 milyar) geçti. Şirket sayısı azalsada kredi tutarında artış devam ediyor. Çin’in Ulusal Uzmanlar Komitesi’nin açıkladığı verilere göre Çin’de 2693 adet online mikrokredi platformu var ve bunlar yaklaşık 10 milyon kişiye hizmet sunuyor.

Teknolojinin gelişimi finans ve teknolojiyi mikrokredi sektöründe birleştirdi. Teknolojiye, internete, uygulamalara çok iyi entegre olmuş Çinliler için fintech (finans-teknoloji) sektörüne uyum sağlamak zor olmadı. Son yıllarda online platformlardan kredi alma epey popüler hale geldi. Mikrokredi şirketlerinin sayısı 2006’da sadece 7’iken 2016’da 8673 oldu. Sektör çok hızlı büyüdüğü için gelişme biçimi, eğilimi ve düzenleyici sistemi üzerine sistematik çalışmalar yapılamadı.

Mikrokredi firmaları özellikle krediye erişimi sınırlı olan öğrenci kesimi veya kırsal kesimdeki insanlarla çalışmaktadırlar. Bu krediler genellikle kısa süreli ve teminatsız kredilerdir fakat faiz oranları epey yüksektir. Yeni kurallar borç verenin yasalara aykırı oranda faiz uygulamasının önüne geçiyor. Bundan böyle faiz oranları hem yasal oranın altında olacak hem de mikrokredi firmaları borçalanma koşullarını daha açık ve anlaşılır bir şekilde bildirecek.

Çin’de izin verilen maksimum yasal yıllık faiz oranı % 36’dır. Ancak birçok online mikrokredi firması faizleri günlük olarak gösteriyor, yıllık hesap yapıldığında bu oran %100’ü geçebiliyor.

Ayrıca yeni uygulamalarla birlikte kredi verenler, gelir kaynağı olmayan borçlulara kredi sağlayamayacak ve müşterilerin yanıltılarak aşırı borç altına sokulmasının önüne geçilecek.

Mikrokredi sekötürü çok hızlı bir şekilde büyüdü ve gerekli kuralların oturtulması vakit alıyor. Çin yeni yeni bu sektöre dair önlemler geliştiriyor. Çin’in mikrokredi firmalarına neşter vurmasının altındaki esas neden ise GSYH’sının %257’sine ulaşmış borçlarını kontrol altına almak ve azaltmak olarak görülüyor.

[xhshop-btn-gratuity class=”buybutton”]BAĞIŞ[/xhshop-btn-gratuity]  

Bu Yazıyı Alıntıla:  

Emre Konak, "Mikrokredi Firmaları Çin Ekonomisi İçin Tehdit Mi?," China Pulse, 4 Aralık 2017, https://cinnabzi.com/mikrokredi-firmalari-cin-ekonomisi-icin-tehdit-mi/,22 Temmuz 2019.


 

Wechatten Bizi Ekleyin!

Patronumuz Olur Musun?