Pekin, Ar-Ge’de İpi Önde Göğüslüyor

Ara 23, 2017

Büyüme hızının düşmesiyle Çin, kendisini yüksek kaliteli ürün üreten konumuna getirmek zorunda kalıyor. Bu yüzden araştırma ve geliştirme endüstrisine daha fazla önem verecektir.

2016’da Çin’in Ar-Ge harcamaları 1.54 trilyon RMB’ye ulaşmıştır ve GSYH’sinin %2.1’ine denk gelmektedir. Ulusal teknoloji sözleşmelerinin cirosu 1.147 trilyona denk gelmektedir. Kentler arası rekabette de Ar-Ge’nin önemli etksi var. Gayrisafi hasılası 1 trilyon RMB’yi geçen 12 şehir arasından, Pekin ve Şanghay’ın Ar-Ge harcamaları 100 milyar RMB’nin üzerine çıkmıştır. Ar-Ge harcamalarının gayrisafi hasılalarına oranı en fazla olan 5 şehir Pekin, Shenzhen, Şanghay, Hangzhou ve Wuhan’dır.

Oran açısından da miktar açısından da Pekin ipi önde göğüslemektedir. 2016’da Pekin’de 148.4 milyar RMB Ar-Ge harcaması yapılmıştır. İkinci sırayı 104.9 milyar RMB ile Şanghay alırken, üçüncü sırayı 84.3 milyar RMB ile Shenzhen almaktadır. 2016’da Tianjing, Guangzhou’yu geçerek 4. sıraya yükselmiştir. Dikkat çeken bir nokta da Çin’in önemli ticari merkezlerinden olan Shenzhen ve Guangzhou’da, Shenzhen’ın Ar-Ge’de atmış olduğu farktır. Shenzhen 2016’da Guangzhou’nun 1.8 katı Ar-Ge gerçekleştirmiştir.

Çin artık hızlı büyümeden ziyade değerli büyümeye önem vermektedir. Katkı değeri yüksek ürünler üretmek istemektedir. Bu isteği de rakamlara yansımaktadır. 2015’te Çin’in Ar-Ge/GSYH oranı ilk defa AB’yi geçerek %2.1 olmuştur. Çin’in önemli rakipleri Japonya ve ABD’nin 2015‘te Ar-Ge/GSYH oranları sırasıyla %3.2 ve %2.7’dir. Halihazırdaki durumda Çin dünyada yapılan Ar-Ge çalışmalarının %20’sini gerçekleştirmektedir.

Büyüme hızının düşmesiyle Çin, kendisini yüksek kaliteli ürün üreten konumuna getirmek zorunda kalıyor. Bu yüzden araştırma ve geliştirme endüstrisine daha fazla önem verecektir.

[xhshop-btn-gratuity class=”buybutton”]BAĞIŞ[/xhshop-btn-gratuity]  

Bu Yazıyı Alıntıla:  

Emre Konak, "Pekin, Ar-Ge’de İpi Önde Göğüslüyor," China Pulse, 23 Aralık 2017, https://cinnabzi.com/pekin-ar-gede-ipi-onde-gogusluyor/,21 Haziran 2019.

 

Wechatten Bizi Ekleyin!