Kentsel kayıtlı işsizlik oranına göre 2017’nin ikinci çeyreğinde işsizlik oranı %3.95 olarak gerçekleşti. Ankete dayalı işsizlik verilerine göre ise bu oran %4.83 ve son beş yılın en düşük rakamı.

Çin’de Ulusal İstatistik Kurumu’nun açıkladığı iki tarz işsizlik oranı var birincisi kentsel kayıtlı işsizlik oranı diğeri ise ankete dayalı işsizlik oranı. Kentsel kayıtlı işsizlik oranı, adından da belli olduğu gibi işsizlik kaydı yaptıranların oranını ve sayısını belirtiyor. Bunları kayıtları İnsan Kaynakları ve Sosyal Sigorta Bakanlığı tarafından tutuluyor. Anekete dayalı işsizlik oranı ise 31 kentte yapılan anket neticesinde ortaya çıkıyor. Anket yapıldığı tarihten bir hafta öncesine kadar işsiz olanlar bu kategoriye dahil ediliyor ve bu yönteme dayalı sonuçlar daha güncel oluyor. Genelde de oranı daha yüksek çıkıyor. Kentsel kayıtlı işsizlik oranı sürekli %4 dolaylarında seyrederken, son yıllarda da ankete dayalı işszilik oranı %5 civarında çıkıyor.

Çin’in bu verileri batı dünyası tarafından eleştiri alıyor. The Economist dergisi Çin’in gerçek işsizlik değerlerini yansıtmadığını, normalde işsizliğin iki kat daha fazla olduğunun altını çiziyor ve buna referans olabilecek bir makaleyi örnek gösteriyor.

Aşağıdaki tablo ise kentsel kayıtlı işsizlik verileri ile iddia edilen işsizlik oranını gösteriyor.

Sonuç olarak Çin’de gerçek işsizlik rakamının bilinebilmesi için hükümetin daha cesur adımlar atması gerekiyor.

Bu Yazıyı Alıntıla:  

Emre Konak, "Çin’de Gerçek İşsizlik Ne Kadar? Azalıyor mu Artıyor mu?," China Pulse, 12 Ekim 2017, https://cinnabzi.com/rakamlarla-cinde-issizlik/,21 Haziran 2019.