Tüketim Talebindeki Güçlü Artış Çin Ekonomisine Tampon Oluyor

Ara 1, 2017

Kasım’da imalat ve hizmet PMI sektörü için artış beklenmiyordu. Özellikle finansal sistemde yapılan düzenlemeler ve çevreci politikalar Çin ekonomisinin nefesini daraltıyor. Fakat tüketim talebindeki güçlü artış ekonomiye tampon oluyor.

Çin’in Ulusal İstatistik Kurumu imalat PMI (Satın alma yöneticileri endeksi) verilerini açıkladı. Buna göre Ekim ayında imalat PMI endeksi geçen aya göre 0.2 puan artarak %51.8 oldu. Diğer ayların ortalamasını aldığımızda bu ayın verisinin ortalamayı(%51.6) geçtiği görülüyor. %51.8 olan imalat PMI verisi Eylül ayından sonra yakalanan en yüksek rakam oldu.

Büyük ölçekli firmalar için imalat PMI endeksi %52.9 oarak ölçüldü. Geçen aya göre 0.2 puan geriledi. Orta ve küçük ölçekli firmalar için imalat PMI endeksi sırasıyla %50.5 ve %49.8 olarak açıklandı. Orta ölçekli firmaların imalat PMI endeksi geçen aya göre %0.7 artarken, küçük ölçekli firmaların imalat PMI endeksi verisi %0.8 arttı

Satın alma yöneticileri endeksi beş alt endeks ile oluşturulur. Bunlar üretim, yeni siparişler, stoklar, iş gücü ve teslim süreleridir.

Kasım ayında üretim endeksi 0.9 puan artarak %54.3 olarak gerçekleşti. %50’nin üstünde olması nedeniyle sanayi üretiminin hızının azalarak arttığı anlamına geliyor.

Yeni siparişler endeksi ise 0.7 puan artarak %53.6 olarak gerçekleşti. Bu veri de imalat büyüme hızının arttığını belirtiyor.

Stok endeksi ise 0.2 puan azalarak %48.4 olarak gerçekleşti. Bu da imalat sektöründeki hammadde stoklarının azalmaya devam ettiğine işaret ediyor.

İşgücü endeksi 0.2 puan azalarak %48.8 olarak gerçekleşti. %50’nin altında olduğundan dolayı imalat sektöründe işgücünün azaldığını gösteriyor.

Teslimat süresi endeksi ise 0.8 puan artarak %49.5 olarak gerçekleşti. Bu veri de %50’nin altında ve imalat sektöründe hammadde üreticilerinin mal teslimat sürelerinin yavaşladığını belirtiyor.

İmalat PMI verisi haricinde, imalat dışı PMI verisi de Ekim ayında artış gösterdi. Açıklanan verilere göre imalat dışı PMI verisi, bir başka deyişle hizmet PMI verisinin yükselmesindeki en büyük etkenin çifte 11 ve öncesindeki alışveriş kampanyası olarak gösteriliyor.

Kasım’da imalat ve hizmet PMI sektörü için artış beklenmiyordu. Özellikle finansal sistemde yapılan düzenlemeler ve çevreci politikalar Çin ekonomisinin nefesini daraltıyor. Fakat tüketim talebindeki güçlü artış ekonomiye tampon oluyor. Uzmanlar dünya ekonomisindeki talebin stabil olmasına rağmen gerek yurtdışından gerekse yurtiçinden tüketim talebine olan artışın şirketlerin kârlılıklarını arttırdığını belirtiyor. Ekim’de sanayi firmaları kârlarını %25.5 arttırdıklarını açıklamıştı.

[xhshop-btn-gratuity class=”buybutton”]BAĞIŞ[/xhshop-btn-gratuity]  

Bu Yazıyı Alıntıla:  

Emre Konak, "Tüketim Talebindeki Güçlü Artış Çin Ekonomisine Tampon Oluyor," China Pulse, 1 Aralık 2017, https://cinnabzi.com/tuketime-olan-guclu-artis-cin-ekonomisine-tampon-oluyor/,21 Haziran 2019.

 

Wechatten Bizi Ekleyin!