En son açıklanan veriler ışığında Çin’den gerçekleştirdiğimiz ithalatı ve Çin’e ihracatımızı bu yazıdan takip edebilirsiniz. Her ay rakamlar açıklanır açıklanmaz yazımızı ve verilerimizi güncellemekteyiz.

Çin’den İthalat

Çin’den ithalat 2018’de biraz daha kuvvetli geliyor. Her ne kadar Çin’de Şubat ayı tatilden dolayı yavaş geçse de Türkiye’nin ithalatında artış görülüyor.

Şubat’ta Türkiye Çin’den 1,86 milyar dolar ithalat gerçekleştirdi. Geçen senenin aylık ortalaması 1,95 milyar dolardı. Aylık ithalatın 2 milyar doları geçmemesi Türkiye için daha iyi olur. Fakat rakamlar önümüzdeki aylarda ithalatın daha kuvvetli olacağını gösteriyor.

Şubat’ta Çin’den ithalat geçen senenin aynı dönemine göre %13.3 artış gösterirken, geçen aya göre %14.3 azalmıştır. Yine Şubat’ta Çin’e karşı 1,6 milyar dolar açık verilmiştir. 2017’de aylık ortalama 1,7 milyar dolar açık verildi.

2017’de Çin’den gerçekleştirilen ithalat toplam ithalatın %10.2’sini oluşturmuştu. 2018’in ilk iki aylık verilerine baktığımızda bu oran %9,9.

Geçen yıl en fazla ithalat yaptığımız ülkeler sırasıyla Çin, Almanya, Rusya olmuştu. İlk iki aylık verilerde şuan için Rusya’dan gerçekleştirilen ithalat Almanya’dan gerçekleştirileni geçmiş bulunmakta. Önümüzdeki aylarda bu tablo daha da netleşecektir. Doğalgaz talebi gibi mevsimsel etkiler rol oynamış olabilir.

Geçen yıla dair şunu eklemekte fayda var. Vietnam ve Malezya Türkiye’ye ihracatlarını çok fazla artırmış durumdalar. Malezya’da gerçekleştirilen ithalat 1,99 milyar dolardan 3,13 milyar dolara çıkmıştır. En fazla ithalat gerçekleştirilen 20 ülke sıralamasında 18. sıralamayı almaktadır. Vietnam’a baktığımızda ise daha fazla artış görüyoruz. Vietnam’ın üllemize ihracatı 1,73 milyardan 3,04 milyar dolara çıkmıştır ve 19. sırada yer almaktadır.

Çin’den İhracat

Mart ayında Çin’e ihracatımız geçen senenin aynı dönemine göre %15,07 artarak 282.2 milyon dolar oldu. Bir önceki aya göre ise %44,8 arttı.

Rakam tüm zamanların en yüksek Mart ihracatına işaret ediyor. Çin’e en fazla ihracat yaptığımız 2013 yılında Mart ihracatı 256 milyon dolardı.

2017’nin Mart ayında Çin’e 245 milyon dolar ihracat gerçekleştirilmişti. Bu yıl için temenniler de 250 milyon doların geçimesi yönündeydi ve öyle oldu.

Artışın en büyük sebebi 60 milyon dolarlık mücevherat satışı. 2015, 2016 ve 2017’de 2 milyon dolar mücevherat ihracatı gerçekleştirildi. 2015 öncesi kontrol edilmedi fakat daha önceleri bu seviyelere çıkmış olma ihtimali çok yüksek değil. Bu artış geçen senenin ilk üç ayına göre %8328’lik bir artış demek oluyor. Mutlaka arkasının araştırılması gerekiyor.

Mücevherat ihracatının etkisiyle madencilik ürünlerinin payı %49’a geriledi. Bu oran uzun yıllardır %58 civarında geliyordu.

Çin’e ihracatta iyi bir seviye tutturmak istiyorsak aylık 250 milyon doların altında gelmemesi hatta bu yıl aylık bazda 300 milyon doları zorlaması gerekiyor. Aksi taktirde 2013’teki 3,5 milyar dolarlık seviyesinin geçilebilmesi mümkün değil.

İlk çeyrekte madencilik sektörü geçen senenin aynı dönemine göre %0,52 daha az ihracat gerçekleştirdi. Madencilik ürünleri ihracatı geçen seneyle hemen hemen aynı devam etmekte.

İlk üç ayda maden sektöründen sonra en fazla sattığımız ürün kimyevi maddeler ($24 milyon) oldu. Geçen senenin aynı dönemine göre %2,01 azalış var. İhracattaki payı ise %11. Çin’in çevreci politikaları kimyevi madde ihracatımıza engel oluşturabilir. Önümüzdeki ayların rakamlarını da takip etmek gerekiyor.

Kimyevi maddelerden sonra sıralamayı iklimlendirme sanayi alırdı fakat mücevherat sektörünün ihracattaki inanılmaz artışı sebebiyle dördüncülüğe geriledi.

İlk çeyrekte iklimlendirme sanayii Çin’e ihracatını %19 artırarak 31 milyon dolara ulaştırdı.

Yine ilk üç ayın toplamına baktığımızda çelik ihracatı (6 milyon dolar) dikkat çekiyor. Zira çelik ihracatı ilk çeyrekte geçen senenin aynı dönemine göre %270 artış gösterdi. Çin kış aylarında hava kirliliğine sebebiyet vermemeleri için çelik fabrikalarının üretimine kısıtlama getirmişti. Artışın başlıca sebebi bu olabilir.

Demir ve demirdışı metaller ihracatında da önemli artış var. İlk üç ayda bu sektörün ihracatı %281 artışla 19 milyon dolara ulaştı.

Ocakta Çin’e ihracatta en sürpriz çıkışı savunma ve havacılık sanayii yapmıştı. Sektörün geçen seneki toplam ihracatı $0.78 milyonken 2018’in ilk ayında $8.2 milyon ihracat gerçekleştirildi fakat Şubat’ta ve Mart’ta bunun devamı gelmedi.

Mobilya, otomotiv ve hazır giyim sektörü Çin’e ihracatımızı daha ileriye taşıyabilecek ümit vaat eden alanlar.

Mobilya sektörü Ocak’ta 5 milyon dolar ihracat gerçekleştirmişken Şubat’ta yalnızca 500 bin dolar ihracat gerçekleştirebildi. Mart’ta da bu rakam değişmedi. 503 bin dolar.

Otomotiv endüstrisi daha emin adımlarla ilerliyor. Geçen senenin aynı ayında 4.9 milyon dolar ihracat gerçekleşmişti. Geçtiğimiz ayda ise 5.5 milyon dolardı bu rakam. İstikrarını sürdürerek bu ay 6.9 milyon dolara ulaştı. İlk çeyrekte ihracatını %26 artırarak 17.8 milyon dolara kadar geldi.

Hazır giyim de iyi gidenler arasında. Geçen ay 6.1 milyon dolar ihracat gerçekleştiren sektör bu ay 7.8 milyon dolarlık mal sattı. Geçen senenin aynı ayında bu rakam 5.9 milyon dolardı. İlk çeyrekte ihracatını %36 artırarak 22.9 milyon dolara ulaştı.

Elektrik ve elektronik ürünler ihracatı da ilk çeyrekte ihracatını %24 artırarak 28 milyon dolara ulaştı.

Çin’e toplam 26 sektör ihracat yapıyor. İlk üç aya baktığımızda bu 26 kalemden 14’ünde düşüş gözlemlenirken 12’sinde artış görülüyor. Önceden fena olmadığımız zeytin, zeytinyağı, halı, gemi, yat, hububat, yaş meyve sebze, kuru meyve ve mamullerinde büyük düşüşler var.

Çin’in tarım ürünleri ithalatı artarken bizim başarılı bir grafik çizemememiz soru işaretlerini artırıyor.

2017’de ülkemiz Çin’e karşı son beş yılın en düşük ticaret açığını verdi. Bunun başlıca sebebi 2016’nın son çeyreğinde Çin’in doğaltaşlara uyguladığı gümrük vergisini indirmesi, kota sınırlamasından vazgeçmesi ve Türkiye’nin Çin’den gelen malların vergisini artırması oldu.

BAĞIŞ

Bu Yazıyı Alıntıla:  

Çin Nabzı, "Türkiye’nin Çin’e İhracatı ve Çin’den İthalatı," Çin Nabzı, 30 Mart 2018, https://cinnabzi.com/turkiyenin-cine-ihracati-ve-cinden-ithalati/.