Türkiye’nin Çin’e ihracatını ve Çin’de ithalatını aşağıdaki grafiklerden ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Çin’den İthalat

İthalat rakamlarında dört ayı geride bıraktık. Bu yılın tablosu da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Ocak-Nisan döneminde Türkiye Çin’den 7.8 milyar dolar ithalatta bulundu. Önümüzdeki aylarda da bu seviyerlerde gelirse Çin’den ithalat geçen seneki gibi 23 milyar dolar dolayında gelecektir.

Nisan’da Türkiye Çin’den 1,77 milyar dolar ithalat gerçekleştirdi. Böylelikle, Nisan’da Çin’den ithalat geçen senenin aynı dönemine göre %8 artış gösterirken, geçen aya göre %11 azalmıştır.

1,77 milyar dolar ithalat bizim için nispeten düşük. Geçen yılın Nisan rakamı da yüksek değildi. Muhtemelen yaz aylarına doğru geçen yılki gibi biraz hızlanacak ve kış aylarında yavaşlama eğilimine girecektir.

Geçen senenin aylık ortalaması 1,95 milyar dolardı. Aylık ithalatın 2 milyar doları geçmemesi Türkiye için daha iyi olur.

Nisan’da Çin’e karşı 1,55 milyar dolar açık verilmiştir. 2017’de aylık ortalama 1,7 milyar dolar açık verildi.

2017’de Çin’den gerçekleştirilen ithalat toplam ithalatın %10.2’sini oluşturmuştu. 2018’in ilk dört aylık verilerine baktığımızda bu oran %9,48.

Ocak-Nisan dönemi itibariyle Rusya’dan ithalat payımız %9,58. 2018’in en büyük süprizi en büyük ithalatçımızın yeni bir ülke olacak olması olabilir.

Geçen yıl en fazla ithalat yaptığımız ülkeler sırasıyla Çin, Almanya, Rusya olmuştu. İlk iki aylık verilerde şuan için Rusya’dan gerçekleştirilen ithalat Almanya’dan gerçekleştirileni geçmiş bulunmakta. Önümüzdeki aylarda bu tablo daha da netleşecektir. Doğalgaz talebi gibi mevsimsel etkiler rol oynamış olabilir.

Geçen yıla dair şunu eklemekte fayda var. Vietnam ve Malezya Türkiye’ye ihracatlarını çok fazla artırmış durumdalar. Malezya’da gerçekleştirilen ithalat 1,99 milyar dolardan 3,13 milyar dolara çıkmıştır. En fazla ithalat gerçekleştirilen 20 ülke sıralamasında 18. sıralamayı almaktadır. Vietnam’a baktığımızda ise daha fazla artış görüyoruz. Vietnam’ın üllemize ihracatı 1,73 milyardan 3,04 milyar dolara çıkmıştır ve 19. sırada yer almaktadır.

Çin’den İhracat

Mayıs ayında Çin’e ihracatımız geçen senenin aynı dönemine göre %16 artarak 275 milyon dolar oldu. Bir önceki aya göre ise %25 arttı.

2018’in ilk beş ayında, geçen senenin aynı dönemine göre Çin’e ihracat %5.92 arttı. Türkiye Çin’e ihracatta madencilik ürünlerine bağlı bir ülke. 2017’de mandencilik ürünlerinin payı %58’ken, 2018’in ilk çeyrek verilerine göre bu oran %51’e düştü. Bunun en büyük sebebi Mart ayındaki sıradışı 60 milyon dolarlık mücevherat ihracatı. Geçen seneki ilk beş aya göre mücevherat artışı %4127 arttı. Sıradışı mücevher ihracatını saymazsak Çin’e ihracatta geçen seneye göre sadece ve sadece 8 milyon dolar artış gözüküyor. Bu rakam yaklaşık binde 6’lik bir artış demek oluyor.

Çin’e ihracatta tıkanıklık sözkonusu. İhracat aylık bazda 250 milyon dolar civarına takılı kaldı. 300 milyon doların yukarısını test edemiyoruz.

Seçimlerden sonra Cumhurbaşkanı’nın bu yıl içerisinde Çin’e ticari ilişkileri konuşmak üzere ziyaret düzenlemesi isabet olabilir. Çin, tüketim ekonomisine dönüşüyor ve daha fazla ithaşat gerçekleştireceğini söyleyip duruyor. Bizim de ülke olarak bu firsattan yararlanabilmemiz için masa başına oturup bir eylem planı ortaya koymamız gerektiği ortada. Çin’e açılmak şart.

Çin’e ihracatta iyi bir seviye tutturmak istiyorsak bu yıl aylık bazda 300 milyon doların zorlanması gerekiyor. Aksi taktirde 2013’teki 3,5 milyar dolarlık seviyesinin geçilebilmesi mümkün değil.

İlk beş ayda madencilik sektörü geçen senenin aynı dönemine göre %9 daha az ihracat gerçekleştirdi. Bu düşüşe rağmen toplam ihracatın geçen seneye göre aynı kalması diğer sektörlerde güçlenme olduğunu gösteriyor.

Madencilik sektörü ilk beş ayda Çin’e 612 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

İlk beş ayda maden sektöründen sonra en fazla sattığımız ürün kimyevi maddeler ($156 milyon) oldu. Geçen senenin aynı dönemine göre %39 artış var.

Çin’in çevreci politikaları kimyevi madde ihracatımıza engel oluşturabilir. Önümüzdeki ayların rakamlarını da takip etmek gerekiyor.

Kimyevi maddelerden sonra sıralamayı iklimlendirme sanayi (59 milyon dolar) alırdı fakat mücevherat sektörünün (60 milyon dolar) ihracattaki inanılmaz artışı sebebiyle dördüncülüğe geriledi.

İlk beş ayda iklimlendirme sanayii Çin’e ihracatını %19 artırarak 59 milyon dolara ulaştırdı.

Yine ilk beş ayın toplamına baktığımızda çelik ihracatı (9 milyon dolar) dikkat çekiyor. Zira çelik ihracatı ilk beş ayda geçen senenin aynı dönemine göre %176 artış gösterdi.

Çin kış aylarında hava kirliliğine sebebiyet vermemeleri için çelik fabrikalarının üretimine kısıtlama getirmişti. Artışın başlıca sebebi bu olabilir.

Mart sonu itibariyle Çin’deki çelik fabrikalarının daha fazla üretim yapmasıyla Mayıs ayı daha düşük geldi.

Demir ve demirdışı metaller ihracatında da önemli artış var. İlk beş ayda bu sektörün ihracatı %179 artışla 36 milyon dolara ulaştı.

Ocakta Çin’e ihracatta en sürpriz çıkışı savunma ve havacılık sanayii yapmıştı. Sektörün geçen seneki toplam ihracatı $0.78 milyonken 2018’in ilk ayında $8.2 milyon ihracat gerçekleştirildi fakat bunun devamı gelmedi. İlk beş ay itibariyle sektör Çin’e 8.3 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi

Mobilya, otomotiv ve hazır giyim sektörü Çin’e ihracatımızı daha ileriye taşıyabilecek ümit vaat eden alanlar.

Mobilya sektöründen bu yıl istediğimizi bulamıyoruz. Geçen yılın ilk beş ayında 20 milyon dolar ihracat yapmışken bu yıl 3.3 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Yüzde 84 düşüş.

Otomotiv endüstrisi emin adımlarla ilerliyor. İlk beş ayda ihracatını %33 artırarak 33 milyon dolara kadar geldi.

Hazır giyim de iyi gidenler arasında. İlk beş ayda ihracatını %36 artırarak 35 milyon dolara ulaştı.

Elektrik ve elektronik ürünler ihracatı da ilk beş ayda ihracatını %30 artırarak 49 milyon dolara ulaştı.

Çin’e toplam 26 sektör ihracat yapıyor. İlk üç aya baktığımızda bu 26 kalemden 14’ünde düşüş gözlemlenirken 12’sinde artış görülüyor. Önceden fena olmadığımız zeytin, zeytinyağı, halı, gemi, yat, hububat, yaş meyve sebze, kuru meyve ve mamullerinde büyük düşüşler var.

Çin’in tarım ürünleri ithalatı artarken bizim başarılı bir grafik çizemememiz soru işaretlerini artırıyor.

2017’de ülkemiz Çin’e karşı son beş yılın en düşük ticaret açığını verdi. Bunun başlıca sebebi 2016’nın son çeyreğinde Çin’in doğaltaşlara uyguladığı gümrük vergisini indirmesi, kota sınırlamasından vazgeçmesi ve Türkiye’nin Çin’den gelen malların vergisini artırması oldu.

[xhshop-btn-gratuity class=”buybutton”]BAĞIŞ[/xhshop-btn-gratuity]

Bu Yazıyı Alıntıla:  

Emre Konak, "Türkiye’nin Çin’e İhracatı ve Çin’den İthalatı," China Pulse, 30 Mart 2018, https://cinnabzi.com/turkiyenin-cine-ihracati-ve-cinden-ithalati/,22 Temmuz 2019.