Yurtdışında Eğitim Almış Çinliler Niçin Geri Dönüyor?

Kas 28, 2017

Yurtdışı mezunlarının son yıllarda %80’e yaklaşan oranlarda ülkeye dönmelerinin sebebi Alibaba, Tencent, Baidu gibi yerli teknoloji firmalarının gösterdiği başarıdan ileri geliyor çünkü artık kaliteli büyüme kaliteli insan gerektiriyor.

Çin ekonomisinin hızla kalkınması ve farklı farklı sektörlerde yaşanan gelişmeler yurtdışında eğitim almış Çinlilerin iş umuduyla ülkelerine geri dönmelerini sağlayan bir etken oldu. 2016’da yurtdışına eğitim almak için gidenlerin sayısı 544.500’ü bulurken 432.500’ü ülkesine geri döndü. Bir başka açıdan ele alacak olursak, yurtdışına çıkan öğrenci sayısı %4 artarken yurtdışından geri gelen mezun sayısı %5.7 arttı. Böylelikle aradaki fark bir miktar daha kapanmış oldu. Bu sene mezunların ülkeye geri dönme oranı %79.4 olarak gerçekleşti.

1978’den 2016’nın sonuna kadar toplamda yurtdışına eğitim almak için çıkan öğrenci sayısı 4.586.600’e ulaştı. Bunların 2.651.100’i mezun olduktan sonra Çin’ geri döndü. Son beş yılda ise mezunların %70’i geri geldi.

Geri gelip iş bulanların %81.45’i master mezunu, %11.09’u doktora mezunu, %7.46’sı ise lisans veya meslsek yüksek okulu mezunu. Geri dönüp iş bulanların %25.85’i devlete ait firmalarda, %17.42’si ise özel sektörde çalışmaktadır. Doktora mezunları ise yüksek öğrenim kurumlarını tercih etmektedir.

Yurtdışı mezunlarının son yıllarda %80’e yaklaşan oranlarda ülkeye dönmelerinin sebebi Alibaba, Tencent, Baidu gibi yerli teknoloji firmalarının gösterdiği başarıdan ileri geliyor çünkü artık kaliteli büyüme kaliteli insan gerektiriyor. Bunun yanısıra yerel hükümetler startup firmaların kurulması ve desteklenmesi için çeşitli teşvikler sağladı bu da eğitim düzeyi yüksek, yurtdışı mezunlarının ilgisini çekti. Çin daha çok, yurtdışı mezunlarının kendi ülkelerinde kendi işletmelerini kurabilecekleri bir ortam oluşturmaya çalışıyor.

Eğitimini yurtdışında almış öğrencileri Çin’e geri döndürmek için yapılan uygulamardan en bilineni 2008’de başlatılan “Bin Yetenek Programı”dır. Bu program kapsamında yurtdışında bulunan Çinlilerin ülkeye geri dönmelerini sağlayacak teşvikler uygulanmıştır. Nitekim bu çalışmalar netice vermiştir. Çin’in nobel ödüllü fizikçisi Yang Zhenning, yine dünyaca ünlü Çinli matematikçi Lin Jiaqiao ve ünlü bilim adamı Shi Yigong ülkelerine geri dönmüştür.

[xhshop-btn-gratuity class=”buybutton”]BAĞIŞ[/xhshop-btn-gratuity]  

Bu Yazıyı Alıntıla:  

Emre Konak, "Yurtdışında Eğitim Almış Çinliler Niçin Geri Dönüyor?," China Pulse, 28 Kasım 2017, https://cinnabzi.com/yurtdisinda-egitim-almis-cinliler-nicin-geri-donuyor/,21 Haziran 2019.