Çin Kargo Sektörü Analizi

Eki 29, 2017

Çin’de online ödeme hizmetlerinin gelişmesiyle birlikte kargo sektörü de hızla büyüdü ve büyümeye de devam ediyor. Şüphesiz bu sektöre en büyük katkıyı Alibaba’nın online alışveriş sitesi Taobao ve Alipay olarak adlandırılan ödeme sistemi yaptı.

Verileri incelediğimizde görülüyor ki 2010’da kargo şirketlerinin toplam geliri 8.64 milyar dolarken 2016’da 60.21 milyar doları buldu. Bu da demek oluyor ki 6 yılda kargo şirketlerinin geliri 7 katına çıktı. Gelirlerin artış hızı ise son beş yılda %35-%45 dolaylarında geziyor.

 

Gönderilen kargo ve postların sayısı ise son altı yılda 13.4 katına çıkmış. 2016 yılı itibariyle gönderilen kargo sayısı 31 milyar 350 milyon adet. 2010’da bu rakam sadece 2 milyar 340 milyon adetti.

En fazla kargo gönderiminin yapıldığı eyaletler aynı zamanda Çin’in ekonomik olarak büyük eyaetlerinden bazıları. Bunlar sırasıyla Guangdong, Zhejiang, Jiangsu.

Bu senenin rakamlarını incelediğimizde ise kargo şirketlerinin gelirlerinde dalgalanma olduğu farkedilyor kakat sene başına göre bariz artış söz konusu. İlk dokuz ayda gelirlerin toplamı 51.45 milyar doları buldu. Geçen senenin toplamı 60.21 idi. Bu hızla giderse geçen seneyi geride bırakması kuvvetle muhtemel.

Yine bu senenin kargo gönderim rakamlarına baktığımızda ay ay artış olduğu görülüyor. Ocak ayında gönderilen kargo sayısı 2.21 milyar adetken Eylül ayında 3.61 milyara çıktı.

Kargo şirketlerine gelen şikayet sayısı da azalmakta. Ocak, Şubat ve Mart aylarında gelen şikayet sayısı biraz dikkat çekse de sonraki aylarda kargo firmaları itiraz sayılarını düşürmeyi becermiş gözüküyor. Şikayet sayısı ve gönderilen kargo sayısı ele alındığında kargo başına olan şikayet oranın çok az olduğuı farkediliyor. Eylül ayı için kargo başına şikayet oranı %0.0004.

[cite]