Marka değeri inceleme komitesi onbirinci kez Çin’in en büyük 500 markasını açıkladı. 500 şirketin toplam marka değeri 176.4 trilyon RMB etmektedir. Firma başına ortalama marka değeri 34.9 milyar RMB’dir. 2016 yılında, firma başına ortalama marka değeri 26.1 milyar RMB’iken, 2015 yılında listede yer alan her bir markanın ortalama değeri 23,3 milyar RMB idi. Bu rakamlar, firmaların marka değerinin 2016’da ortalama %12, 2017’de %34 arttığını gösteriyor.

ÖnerilenÇin’de Asgari Ücretler Ne Kadar?

Komitenin açıkladığı sıralamaya göre Çin’in en büyük markası Tencent’tir. Tencent’in marka değeri 458.8 milyar RMB’dir. Firmanın marka değeri 2017’de 197.1 milyar RMB artış göstermiştir.İkinci sırada ise Huawei gelmektedir. Huawei’in marka değeri 451.6 milyar RMB’dir. Üçüncü sırada 383.8 milyar RMB ile ICBC, dördüncü sırada 371.5 milyar RMB ile Alibaba, beşinci sırada 315.1 milyar RMB ile Çin İnşaat Bankası(China Construction Bank) gelmektedir.

Çin’in önemli elektrikli ev aletleri üreticisi Meide 16. sırada, en çok kullanılan arama motoru Baidu 17. sırada, yine elektrikli ev aletleri üreticisi Haier 18. sırada ve teknoloji alanında en önemli e-ticaret firması Jingdong 19. sırada yer almaktadır.

Çin artık ucuz mallarla adının anılmasını istememektedir. Katma değeri yüksek ürünler satarak eski tarz büyüme şeklini de bir kenara bırakmaya çalışmaktadır. Son 4-5 yılda bu hedef doğrultusunda çok önemli yollar katedilmiştir. Tencent, Alibaba ve Huawei değerlerine değer katarak Çin ile özdeşleşen markalar olma yoluna girmişlerdir.

Fakat gelinen nokta Çinli firmaların henüz gerçek manada bir dünya markası olmadıklarını göstermektedir. Çünkü Çin, Tencent ve Huawei gibi firmalarıyla yurtdışında kendini büyük ölçüde kabul ettirememiştir. Ne Huawei’in bir Apple kadar, ne de Tencent’in bir Facebook kadar marka değeri vardır. Kendini içpazarda kabul ettiren Çinli firmalar nüfus avantajından dolayı büyük bir marka değerine ulaşıyorlar.

Yurtdışında isim yapmaları için henüz yolun başındalar. Teknoloji sektöründe ilerleyen Çinli şirketler için marka olma yolunda emin adımlarla ilerledikleri söylenebilse de aynısı giyim, ayakkabı, çanta, kol saati gibi sektörlerde iş yapan şirketler için söylenememektedir.

[cite]

 

[xhshop-btn-gratuity class=”buybutton”]BAĞIŞ[/xhshop-btn-gratuity]