Asgari ücretler eyaletten eyalete değişmekte fakat ücretler az çok aynı seviyede. Şanghay diğer eyaletlerden göç alan bir şehir, Çin’in önemli şehirlerinden biri. Bir çok insan çalışmak için Şanghay’a gelmeye çalışıyor. En yüksek asgari ücret 2300 RMB yani 347$ ile Şanghay’da. Şanghay’dan sonra sırayı Shenzhen ve Tianjing alıyor.

Geçen yıl 9 eyallette asgari ücret düzenlemesine gidildi ve ortalama %10.7 artış oldu. Bu yıl 22 eyalette asgari ücret düzenlemesine gidilmesi bekleniyor.

1270 RMB, yani 191$ ile asgari ücretin en düşük olduğu eyalet Qinghai, müslüman nüfusun epey olduğu bir eyalet. 3 yıldır asgari ücrette düzenlemeye gidilmiyor.

Türkiye’nin Çin’e İhracatı ve Çin’den İthalatı→

Şanghay’da 2009 yılında asgari ücret bugünkü dolar kuruna göre hesaplandığında 145 dolar, 2017’ye gelindiğinde ise bu rakam 348 doları bulmuş durumda.

Şanghay için şunu diyebiliriz ki “işçiler aylık 100 dolara çalışıyormuş” efsanesi  doğru değil. İşçilik ücretleri giderek artmakta.

Çin’de Et Fiyatları Ne Kadar?→

Bu Yazıyı Alıntıla:  

Çin Nabzı, "Çin’de Asgari Ücretler Ne Kadar?," Çin Nabzı, 22 Ekim 2017, https://cinnabzi.com/cinde-asgari-ucretler-ne-kadar/.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here