İngilizler bilimsel araştırmalarda başarılıdır ve Çinliler ise bu bilimsel araştırmaları ticarileştirmede ustadırlar. İki ülke bu ve benzeri  birbirini tamamlayıcı özelliklere sahip. Aslında ikisinin de birbirine ihyitacı var.

Çin İngiltere için önemli bir yatırımcı konumundadır. Son 11 yılda İngiltere’deki Çin yatırımları 47.4 milyar doları buldu. Bu rakam Almanya($24.4 milyar), Fransa($19 milyar) ve İtalya’ya($22.9 milyar) yapılandan çok daha fazla.

İngiltere Brexit ile beraber daha fazla yatırım çekeceğini düşünüyor. Bunun nedeni İngiltere ekonomisinin Brexit sonrası AB’ye nazaran daha serbest bir piyasa olacak olmasıdır. Fakat bununla ilgili farklı bir görüş daha var. İngiltere’nin AB’den çıkmasıyla sterlinin değerinin düşmesi bekleniyor. Sterlinin değer kaybetmesi yatırımcıların güvenini de sarsacaktır. Bu yüzden de yatırımlar azalabilir. Bu görüş akla bir soru getiriyor. Yatırımcılar tedirginken Çin İngiltere’ye yatırımda neden bu kadar hevesli? Bunu en başlıca sebebi Çin’in sterlinin değerinin düşmesiyle yatırımları ve satın almaları daha ucuza getirmeyi planlıyor olmasıdır. Çin dışa daha fazla açılarak uluslararası etkinliğini artırmanın hesaplarını yapıyor. Bir başka neden ise İngiltere ve Çin hükümetleri arasındaki olumlu havanın Çinli yatırımcıların cesaretini artırmasıdır.

Şunu da belirtmede fayda var ki İngilizler bilimsel araştırmalarda başarılıdır ve Çinliler ise bu bilimsel araştırmaları ticarileştirmede ustadırlar. İki ülke bu noktada birbirini tamamlayıcı özelliklere sahip.

Yatırımlar İngiltere için tek başına yeterli değil. Çin çok büyük bir pazar ve bu pazarın nimetlerinden faydalanmanın yollarını arıyor. 2016’da İngiltere AB’ye 230 milyar pound mal ve hizmet satışında bulunmuşken bu rakam Çin’e ancak 16.9 milyar pound olarak gerçekleşti. İngiltere, tüketim ekonomisine geçmekte olan Çin’e daha fazla mal satmanın yollarını zorlayacaktır.

Yeri gelmişken Çin-İngiltere ticari ilişkilerine değinmeden olmaz. 2017’nin ilk 11 ayında Çin İngiltere’den 19.4 milyar dolar ithalat yaparken, 47.6 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. 2016’da İngiltere’nin Çin’e karşı verdiği ticaret açığı 40 milyar dolar ile rekor kırdı. 2017’de bunun azaltılması gerektiği düşülmüş ki 2017’nin ilk 11 ayının verilerine göre İngiltere’nin Çin’e verdiği açık 28 milyar dolar. Aralık rakamları bu yazı yazılırken açıklanmamıştı. Muhtemelen İngiltere 2017’yi 31 milyar dolar açık ile  kapatacak.

Çin, İngiltere’nin en fazla ithalat gerçekleştirdiği üçüncü ülke. Birinci sırayı Almanya alırken ikinci sırayı ABD alıyor. Ayrıca 2017’nin ilk üç çeyrek verilerine göre Çin İngiltere’nin en fazla ihracat gerçekleştirdiği  yedinci ülke. İngiltere en fazla ihracatını ise ABD’ye yapıyor.İkinciliği Almanya alıyor.

İngiltere Çin’den en fazla elektronik ürünler, mobilya, oyuncak ve tekstil malzemesi satın alıyor. En fazla sattığı ürünler ise ulaşım araçları, madenler, elektronik eşya ve kimyasal ürünlerdir.

Çin ve İngiltere arasında hızlı tren ve enerji alanlarında önemli işbirlikleri sözkonusu. Xinhua’nın haberine göre işbirliği yapılan  alanlara yapay zeka ve havacılık sektörü de dahil edilecek.Yakın zamanda serbet ticaret anlaşması haberi  de gelebilir.

İngiltere AB’den çıktıktan sonraki süreçte diğer ülkelerle ticari ilişkilerini çok sıkı geliştirmiş olsun ki bu durumdan ekonomisi etkilenmesin. Bu amaç için Çin çok önemli bir partner. İngiltere’nin AB’nin yerini alabilecek ortaklara ihtiyacı var. Çin 2018’de, yani dışa açılımın 40. yılında ülke piyasasını yabancılara daha çok açacak. Xi’nin danışmanı Davos’taki açıklamasında imalat sektöründe ve bazı hizmet sektöründe yabancılara daha çok kapı açacaklarını, yatırımlardaki kısıtlamaları ya azaltacaklarını ya da kaldıracaklarını belirtmişti. 10 Kasım’da Trump geldiğinde finans sekötrünün de yabancılara açılacağının işareti verilmişti.  May’in ziyaretinde de İngiliz yetkililer “finans sektöründe önümüzü açacaklarının sözünü verdiler, sigorta sektörünü öncülleyen bazı girişimler gelebilir” demişlerdi.  Bunların hepsi Çin’in iç piyasada yabancı firmalara kırmızı halı sereceği anlamına geliyor. Ekonomisini canlı tutmak isteyen İngiltere için çok önemli bir fırsat elbette.

Bir yanda daha fazla dışa açılıp ekonomik etkinliğini artırmak isteyen Çin bir yanda Brexit’in olumsuz etkilerini yumuşatmak isteyen İngiltere iki ülkenin de birbirine ihtiyacı var.  Bunlar daha başlangıç, bakalım “Altın Çağ” daha nelere gebe?

[xhshop-btn-gratuity class=”buybutton”]BAĞIŞ[/xhshop-btn-gratuity]   [cite]