Üçüncü Çeyrek Verileri Işığında Sincan Ekonomisi

Eki 23, 2017

Soru: 3. çeyrekte Sincan’ın GSYH’sı ne kadar büyüdü? Büyüme ulusal büyümenin altında mı üstün de mi? Sene sonunda GSYH’sının kaç milyar dolar olması bekleniyor? Hizmet sektörünün Sincan’ın ekonomisine katkısı ne kadar? Kent ve kırsal alanlarda kişi başına düşen gelir ne kadar arttı?

Sincan ekonomisi, istikrarlı ve sürdürülebilir bir şekilde büyüyor. Büyüme yüksek ve orta hız arasında makul bir seviyede ilerliyor. İlk üç çeyrekte Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin GSYH’sı % 7.5 artışla 115.3 milyar dolara ulaştı. Ulusal büyümenin 0.6 pun üstünde bir büyüme kaydetti.

Üçüncü çeyrek verilerine göre Sincan’ın birincil(tarım) sektörü  %5.7 artarak 17.4 milyar dolar büyüdü. İkincil(sanayi) sektör geçen senenin aynı dönemine göre %6.1 artarak 44.5 milyar dolar büyüdü. Üçüncül(hizmet) sektörü ise yine geçen senenin aynı dönemine göre %9.5 artarak 53.4 milyar dolar büyüdü.


Birincil, ikincil ve üçüncül sektörlerin Sincan ekonomisine katkısı sırasıyla% 12.3,% 31.2 ve % 56.5 oldu. Üçüncül sektörün ekonominin itici gücü olması umut vaadedici. Üçüncül sektörün ekonomiye katkısı birincil ve ikincil sektörünün toplamından da büyük.

Ekonomik kalkınmanın kalitesi ve etkinliği önemli ölçüde gelişiyor. Endüstriyel şirketler, kârlarını 1.7 oranını arttırdı.

İlk dokuz ayda Sincan’da sabit varlık yatırımı 156 milyar doları bularak geçen seneye göre %31 artış gösterdi. Artış hızı açısından ülke birincisi. Sincan’da  başlatılan sabit sermaye yatırımı projelerinin sayısı 18.844’ü buldu. Geçen seneye göre proje sayısında 5.754 artış var.

Sanayi üretimi de artmaya devam ediyor. Sanayi üretiminde geçen senenin aynı dönemine göre %6.2 artış yaşandı.

Perakende satışlar sene başından bu yana %7.3 artış göstererek 32.1 milyar doları buldu.

Kent sakinlerinin kişi başına düşen harcanabilir geliri % 8.1 artışla 3.392 dolara çıktı. Kırsal alanlardaki kişi başına düşen harcanabilir gelir % 8.4’lük bir artışla 523 dolar oldu.

[cite]