ABD’nin Vergi İndirimi Çin’i Nasıl Etkiler?

Ara 10, 2017

Çin’in ABD’nin hamlesine karşı hemen hemen benzer bir hamleyle karşılık vereceği tahmin ediliyor. Çin gelir vergisini ve emlak vergisini artırırken kurumlar vergisini düşürmeyi planlıyor. Kurumlar vergisinin düşürülerek Çinli firmaların Amerikan firmalarıyla rekabet edebilmesinde kolaylık sağlanacağı düşünülüyor.

Cumhuriyetçi Parti’nin 49 oya karşılık 51 oyla 500 sayfadan fazla olan yeni vergi reformu planlaması senatodan geçti. Buna göre kurumlar vergisi %35’ten %20’ye indirilecek. Gelir vergisinde ise farklı farklı düzenlemeler mevcut. Geliri en yüksek olanlardan alınan vergi %40’tan %35’e düşürülecekken, geliri en düşük olanlardan alınan vergi %10’dan %12’ye çıkarılacak.

Vergi reformunun Amerikan ekonomisine, şirketlerine, halkına ve dünya ekonomisine önemli etkileri olacak. ABD Kongre Bütçe Ofisinin yaptığı araştırmaya göre yeni vergi reformuyla birlikte ABD’nin kamu borcu 10 yılda 1.7 trilyon dolar artacak ama eğer eski sistem devam etseydi bu rakamın 1.5 trilyon doların altında kalacağı tahmin ediliyordu. Kurumlar vergisinin indirilmesiyle Ameikan şirketlerinin daha fazla kâr sağlayacağı ve rekabet güçlerinin artacağı tahmin ediliyor. Yeni vergi sistemi özellikle fakir kesimi etkileyecek zira ödemeleri gereken vergide artırıldı. Zenginlerin ödemesi gereken vergi ise düşürüldü. Demokrat Parti yeni sistemi özellikle bu noktadan eleştiriyor. Dünya ekonomisine etkisi ise sermaye akımı açısından olacak. Amerikan doları diğer ülkelerden Amerika’ya doğru geri akış gösterecek. Mevzunun Çin’i ilgilendiren en önemli kısmı ise burda yatıyor.

Çin’i Nasıl Etkileyecek ?

Çin, ABD’den sonra dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ve ABD’nin en büyük rakibi. ABD’de yaşanan her türlü ekonomik gelişme Çin tarafından çok yakından takip ediliyor.

Yeni vergi planlamasının Çin ekonomisine iki etkisi olacak. Birincisi sermaye akımı, ikincisi ise para politikalarının getirdiği yan etkiler.

Kurumlar vergisinin %35’ten %20’ye düşürülmesi şirketler üzerindeki baskıyı azaltacak(Çin’de kurumlar vergisinin %25 olduğu unutulmamalı). Bu yurtdışındaki Amerikan dolarlarının ülkeye geri dönmesini sağlayacak. Amerikan şirketlerinin Çin pazarından ayrılması için bir nevi teşvik olmuş olacak. Bu da Çin’in döviz rezervlerini ve kurunu etkileyen önemli bir faktör olacak. Çin borçlarından dolayı sermaye kontrollerini sıkılaştırmış durumda. Banka bilançolarını artırmaya çalışıyor. ABD’nin yeni vergi planlaması Çin’den sermaye çıkışlarına sebep olacak. Çin’in borçlarıyla boğuştuğu önemli bir evrede ABD’den böyle bir hamle gelmesi, Çin’i karşı hamle yapmaya itiyor.

ABD’nn vergi indirimi aslında FED’in faiz yükselttiğinde oluşturduğu etkiyi oluşturacak. Ülkelerin para politikalarını doğrudan etkileyecek. ABD dolarının değeri artarken Çin parasının değeri düşecek. Bu da  biraz daha kemer sıkmalarına sebebiyet verecek. Olumlu etkisi ise parasının değerinin düşmesiyle ihracata teşvik olmuş olacak.

Çin’in Karşı Hamlesi

Çin’in borçları GSYH’sının %257’sine denk geliyor. Gelişmkte olan bir ülke için bu oran çok fazla. 19. Parti Kongresi’nden sonra alınan kararla Çin borçlarını azaltmak için mikrokredi firmalarından, gölge bankacılığa kadar birçok düzenleme getirdi. Borçlarından dolayı sermaye çıkışlarını sıkılaştırıyor. Bu yüzden dolayı yurtdışı yatırımları %40.9 düştü ve ICO’lar yasaklanıp kripto paralara düzenleme getireleceği açıklandı. Bunları yapmasının tek sebebi borçları. Çin artık sermaye birikime giderek borçlarını azaltmak istiyor.

Çin’in ABD’nin hamlesine karşı hemen hemen benzer bir hamleyle karşılık vereceği tahmin ediliyor. Caixin’in haberine göre Çin gelir vergisini ve emlak vergisini artırırken kurumlar vergisini düşürmeyi planlıyor. Kurumlar vergisinin düşürülerek Çin firmalarının Amerikan firmalarıyla rekabet edebilmesinde kolaylık sağlanacağı düşünülüyor. Fakat Çin’in bir yandan da borçlarını azaltması gerekiyor bu yüzden gelir vergisini arttırabilirler. Bu şirketlerin önü açılırken halkın üstüne biraz daha yük bineceği anlamına geliyor.

[xhshop-btn-gratuity class=”buybutton”]BAĞIŞ[/xhshop-btn-gratuity]  

Bu Yazıyı Alıntıla:  

Emre Konak, "ABD’nin Vergi İndirimi Çin’i Nasıl Etkiler?," China Pulse, 10 Aralık 2017, https://cinnabzi.com/abdnin-vergi-indirimi-cini-nasil-etkiler/,15 Kasım 2019.

 

Wechatten Bizi Ekleyin!