Çin’de ev fiyatları ve ev kiraları ciddi manada el yakıyor ve yükselmeye de devam ediyor. Özellikle Pekin, Şanghay, Shenzhen ve Guangzhou’da ev fiyatları ve kiraları daha yüksek.

Çin’de hayat pahalı mı? Çin’de yaşam maliyeti ne kadar? Çin’de yaşanır mı? gibi soruları sık sık duyuyoruz. Gelin biraz ayrıntısına inelim. Kararı size bırakıyoruz.

Örneğin Şanghay’ı baz alacak olursak 2016 yılında evlerin metrekaresi 5184 dolardı.Sadece 2010 yılından 2016 yılına daire fiyatları 7 kat arttı.130㎡ bir daire için, Şanghay’da yaşayan bir Çinli yaklaşık 2 milyon 385 bin TL‘yi gözden çıkartmalı.

⇒ Çin’de Asgari Ücretler Ne Kadar?

2018 itibariyle Şanghay’da en kenar semtinde ev kiraları 5000-6000 yuan. Ev kirası düşük olan yerlerin hem sitesi kötü oluyor hem de şehir merkezine çok uzak oluyorlar. Metro ile 1,5-2 saati gözden çıkartıyorsanız çok sıkıntı değil tabi ki. İş giriş ve çıkış saatlerine yakın metrolar bizim metrobüsleri hiç de aratmayabilir. Bunu da hesaba katın.

Hükümet her ne kadar ev fiyatlarını yükseltmeye çalışsa da dünya üzerinde en fazla ev fiyatları artışı Çin’deki şehirlerde oluyor.

Hurun Global Konut Fiyatları Endeksine göre ev fiyatları en hızlı artan 50 şehrin 24’ü Çin’de bulunuyor. Sıralamada ABD, Almanya ve Kanada’dan dörder şehir bulunuyor.

Eğer Çin’e gelmek istiyorsanız birinci kademe (Pekin, Şanghay, Guangzhou) veya ikinci kademe (Wuhan, Xiamen, Xian) şehirlerden birisine gideceksinizdir muhtemelen. Kira için ayırmanız gereken en düşük meblağ 1000 dolar diyebilriz. Geçiminizi sağlamanız için ise en az 2000 dolara ihtiyacınız var. Çocuklarınız varsa 2000 doların üstünde geliriniz olsa iyi olur. İyi okulların fiyatı çok yüksek.