Çin’in 2018 Hükümet Çalışma Raporu’nda dolaşım ücretlerinin kaldırıldığına ve mobil internet tarifelerinin de yıl içinde %30 oranında azaltılacağına değinildi. Bunun üzerine Çin’in en büyük üç telekomünikasyon firması China Telecom, China Mobile ve China Unicom ilgili ulusal politikanın gerekliliklerini yerine getireceklerini belirttiler. Fakat yutkuna yutkuna kabul ettikleri uygulama üç firmayı da özellikle de China Unicom’u darboğaza sokacak cinsten.

2018 bu üç büyük firma için çok iyi geçmeyecek, en azından 2017’ye göre daha iyi olmayacak. İnternet hızının artırılırken tariflerin ucuzlatılması bekleniyor.

Hükümet operatör firmalarına kent ve kırsal alanlarda yüksek hızlı genişbant kapsamını artırmlarını gerekli kıldı. Bu durum büyük çaplı yatırımlar ve baz istasyonu kurulumu gerektiriyor. Ekipman yatırımı ve bakımı operatörler için önemli bir maliyet kalemi. Ayrıca kırsal alanlara yapılan yatırımlar büyük şehirlere yapılan yatırımlara nispeten çok kârlı değil çünkü kırsal alandaki kullanıcıdan operatörler çok fazla gelir elde edemiyor. Üstüne üstlük operatörlerin internet ücretini de %30 ucuzlatmaları isteniyor.

5G’ye geçmeye daha vakit var. Yatırımlar devam ediyor. Önümüzeki iki yıl boyunca GSM operatörlerinin gelirlerine aşağı yönlü baskı yapan etkiler mevcut.

Firmaların 5G’ye geçiş sürecinde yatırımlarını artırmaları gerekiyor. 2G’den 5G’ye geçilen süreç içerisinde her bir evre arasındaki süre daha da azaldı. Firmalar daha çok Ar&Ge’yi daha kısa zamanda yapmak zorundalar ve bunların hepsi maliyetleri artırıyor. Bu durum kârları önemli ölçü de etkiliyor.

Özellikle China Unicom’un gelirleri 2013’ten beri daralıyor. Firmanın gelirlerindeki azalma sadece geçirilen süreçten kaynaklı değil. Firma yöneticilerinin adı birçok usülsüzlüğe karıştı. Ayrıca gelirlerini de olağandan fazla gösterdiği konuşuluyor. 2017’de bunların bir nebze çözülerek kâra geçilmesi bekleniyor. 

Firma 2016’da 275 milyon RMB zarar açıklamıştı.

2014-2016 yılları arası China Mobile ve China Unicom açısından da çok iyi değildi.

2014’te China Mobile’ın kârı %12.3 azalırken, 2015’te %8.44 azaldı. Neyse ki 2016’da kârını %13.3 artırmayı başardı.

China Telecom’un ise 2014’te kârı %3.83 artarken, 2015’te %7.26 azaldı. 2016’da ise yalnızca %2.78 arttı.

Üç büyük firmanın gelirlerinin toplamı da azalış eğiliminde Kârlar da aynı performansı gösteriyor.

Çin’in internet hızını artırırken fiyatları düşürme politikası GSM operatörlerini olumsuz etkiliyor. China Unicom hem yönetimsel hem de rakamsal olarak bakıldığında en zayıf görünen firma. China Mobile ise en fazla pazar payına sahip olduğu için yükümlülükleri de ağır.

[cite]

[xhshop-btn-gratuity class=”buybutton”]BAĞIŞ[/xhshop-btn-gratuity]