Warning: Use of undefined constant setting - assumed 'setting' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/cinnabzi/public_html/wp-content/plugins/cite/cite.php on line 105

Çin-Türkiye Kaynaklarına Göre Elektrik Üretimi Karşılaştırması

tarafından | Çin'de Enerji, Soru&Cevap

Soru: Çin’de elektrik üretimi için ne kadar oranda kömür kullanılıyor? Ülkemizde bu oran ne kadar? İki ülkede, kaynaklarına göre elektrik üretimini incelediğimizde ne gibi farklılıklar göze çarpıyor?

Çin elektrik üretiminin %65,2’sini kömür ile gerçekleştiriyor fakat 2020 yılına kadar bu oranı %55’lere düşürmeyi hedefliyor. Ülkemizde ise kömürden elde edilen elektriğin oranı %32,1.

Kömürden sonra Çin’de elektrik üretimi için öne çıkan kaynak hidroelektrik, oranı %19,7. Türkiye’de ise bu oran %24,9. Elektrik üretimi konusunda iki ülke arasındaki en temel fark ise Çin’in doğalgazdan ürettiği elektrik üretim oranı Türkiye’ye nispeten çok düşük.Türkiye’de bu oran %33,4 iken, bu oran Çin’de yalnızca %3,1.
Kaynaklar:NRDC
SolarWall

Bu Yazıyı Alıntıla:  

Emre Konak, "Çin-Türkiye Kaynaklarına Göre Elektrik Üretimi Karşılaştırması," China Pulse, 2 Ekim 2017, https://cinnabzi.com/cin-turkiye-kaynaklarina-gore-elektrik-uretimi-karsilastirmasi/,30 Mart 2020.