Eylül’de Çin’in güneş enerjisinden elde ettiği elektrik %25.2 artışla 5.56 milyar kilovat saat oldu. Ocak-Eylül döneminde ise güneş enerjisinden elde edilen elektrik %31.6 artarak 46.97 milyar kilovat saate çıktı.

Eylül’de güneş enerjisinden en fazla elektrik üreten eyalet 720.6 milyon kilovat saat ile Sincan Uygur Özerk Bölgesi oldu. Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin Ocak-Eylül döneminde güneş enerjisinden elde ettiği elektrik 5.41 milyar kilovat saaate ulaştı. Eylül’de Sincan’ın ardından sırayı İç Moğolistan eyaleti aldı. İç Moğolistan’da güneş enerjisinden elde edilen elektrik 633.4 milyon kilovat saat oldu. Ocak-Eylül dönemi üretimi ise Sincan’ı biraz geçerek 5.56 milyar kilovat saat oldu. Qinghai eyaleti ise Eylül’de güneş enerjisinden en fazla elektrik üreten üçüncü eyalet oldu. İlk dokuz ayın rakamları incelendiğinde 7.67 milyar kilovat saat ile güneş enerjisinden en fazla elektrik üreten eyaletin Qinghai olduğu görülüyor. Eylül ayı üretimi ise 603.3 milyon kilovat saat. Çin’de güneş enerjisinden elektrik üreten eyaletlerin başında kuzeybatı eyaletleri geliyor.

Güneş panellerinin Sincan, Gansu, Qinghai gibi kuzeybatı eyaletlerine inşa ediyor olmasının ilk sebebi aldıkları güneş radyasyon ortalamasının yüksek olmasıdır. İkinci sebebi ise güneş panelleri çok yer kapladığından geniş alanlar gerekmektedir ve kuzeybatı eyaletleri bu iş için daha elverişlidir. 2016’da kzueybatı eyaletlerine kurulan güneş panelleri Çin’in tamamına kurulan panellerin %40’ına denkti.

2016’da olduğu gibi 2017’de de Çin güneş enerjisi için büyük yatırımlar yapmıştır. 2016’da güneş enerjisi kapasitesini % 79.2 arttırarak 77.4 GW’ye çıkartmıştır. 2017’nin ilk dokuz ayında Çin güneş enerjisi kapasitesini 43 GW arttırmıştır, yıl sonuna kadar 55 GW’ye çıkaracağı tahmin edilmektedir. 2016 yılında kapasitesini 34.5 GW arttırdığı hesaba katılırsa bu sene güneş panelleri kurumlumuna yapılan yatırım daha iyi anlaşılır. Yine yıl sonu itibariyle Çin’in toplam güneş enerjisi kapasitesinin 132 GW olması bekleniyor. 2026 yılında ise kapasitesinin 280 GW’ye ulaşacağı tahmin ediliyor. Eğer gerçekleşirse küresel kapasitenin %37’si olacak.

[xhshop-btn-gratuity class=”buybutton”]BAHŞİŞ[/xhshop-btn-gratuity]
[cite]

 

Wechatten Bizi Ekleyin!