Şubat’ta Çin’in ihracatı beklenmedik bir şekilde arttı. İhracat %44.5 oran ile son üç yıldaki en hızlı artış oranını gösterdi. Artış oranının bu kadar yüksek olması geçen seneki Şubat ayından kaynaklı.

2017 Şubat’ında 120 milyar dolar ihracat ile rekor seviyede düşüş gerçekleşmişti.  Bu ay ki 171 milyar dolarlık ihracat Çin için normalin altında. Çin normalde aylık 190 milyar dolar civarı ihracat yapan bir ülke.

Şubat ayında “Çin Yeni Yılı” tatili vardı. Mevsimsel etkileri de değerlendirmek gerekir. Çin’in gümrük birliği ilk iki aylık verilerin toplamını da açıkladı Buna göre ihracatta geçen yılın aynı dönemine göre %24.4 artış görülüyor. İthalatta ise %21.7.

Ocak’ta fırlayan ithalat Şubat’ta biraz daha durulmuş gözüküyor. Bunun sebebi tatile girmeden önce yapılan stoklar olabilir.

2018’in ilk ayında gerek ithalatta gerekse ihracatta geçen seneye göre toparlanma gözüküyor. Fakat Ocak-Şubat rakamları her yıl olduğu gibi bu yıl da normalin altında.

Ticaret fazlasını değerlendirecek olursak, Çin normal şartlarda 35 milyar dolar fazla veren bir ülke. Bu yıl Ocak-Şubat ticaret fazlası ancak 54.2 milyar doları bulabildi.

2017 Nasıl Geçmişti?

2017’de Çin’in ticaret hacmi 14.2% artarak ¥27.79 trilyon oldu. Önceki iki yıldaki gerilemenin aksine ticaret hacmi artış gösterdi.

2017’de Çin’in ticaret hacmi her seferinde bir önceki çeyrekten daha fazla geldi. Birinci çeyrekten dördüncü çeyreğe ticaret hacmi sırasıyla ¥6.17 trilyon, ¥6.91 trilyon, ¥7.17 trilyon ve ¥7.54 trilyon oldu. Yine geçen yıl Çin’in AB, ABD ve ASEAN ülkeleriyle olan ticareti sırasıyla %15.5, %15.2 ve %16.6 artış gösterdi. Bu üçlü Çin’in ticaret hacminin %41.8’ini oluşturuyor. Çin’in Rusya, Polonya ve Kazakistan ile olan ticareti rekor seviyede artış gösterdi. Çin’in bu ülkelerle olan ticareti sırasıyla %23.9, %23.4 ve %40.7 arttı. Özel şirketlerin de ticaret hacmi arttı. Özel firmalar 2017’de ¥10.7 trilyon ihracat ve ithalatta bulundular. Bu rakam geçen seneye göre %15.3 artış gösterdi.

Özel şirketlerin gerçekleştirdiği ticaret toplam ticaret hacminin %38.5’ini oluşturdu.Elektrik-elektronik eşyalar ve geleneksel emek yoğun ürünler ihracatın her zamanki gibi dinamosu oldu. Elektrik-elektronik ürünlerin ihracattaki payı %58.4 olurken, emek yoğun ürünleri oranı %20.1 oldu. Araba ihracatı %27.2, bilgisayar ihracatı %16.6, telefon ihracatı %11.3 artış gösterdi.

Çin’in ihracatının bu denli artmasındaki sebep küresel talepteki artış olarak gösteriliyor. İthalattaki artış ise gümrük vergilerindeki indirim ve canlı iç talebe bağlanıyor. Böyle bir atmosferde Türkiye’nin Aralık ihracatı daha fazla olması beklenirdi. Şubat’ta Çin’in ithalatı düşerken Türkiye’nin Çin’e gerçekleştirmiş olduğu ihracat da düştü fakat Aralık’ta Çin’in ithalatı artarken Türkiye’nin Çin’e ihracatı artmadı.

[cite]
[xhshop-btn-gratuity class=”buybutton”]BAĞIŞ[/xhshop-btn-gratuity]